Skip to footer
Saada vihje

USA ja Ukraina allkirjastasid maavaradelepingu (1)

Julija Svõrõdenko.

Ühendriigid ja Ukraina allkirjastasid lepingu ligipääsuks Ukraina loodusvaradele, kinnitas kolmapäeval esimene asepeaminister ja majandusminister Julija Svõrõdenko.

«Allkirjastasin koos USA rahandusministri Scott Bessentiga USA-Ukraina Taastamise Investeerimisfondi asutamise lepingu,» kinnitas minister.

Uudisteagentuur Bloomberg teatas juba varem päeval, et Ukraina majandusminister Svõrõdenko on teel Washingtoni lepingut allkirjastama.

Bloombergi nähtud dokumendi kohaselt püüavad USA ja Ukraina lepingu osana võimaldada investeeringuid kaevandustegevusse, energeetikasse ja nendega seotud tehnoloogiasse Ukrainas.

Ühendriikide hinnangul toimib riigi majanduslike huvide edendamine Ukrainas heidutusena, mis hoiab ära Venemaa võimalikud uued rünnakud Ukrainale pärast relvarahus kokkuleppimist.

Svõrõdenko sõnul loovad Kiiev ja Washington Ukraina Ülesehituse Investeerimisfondi, mis meelitab meie riiki ülemaailmseid investeeringuid.

Ukrainlaste uudisteagentuur UNIAN tõi välja lepingu põhisätted, millest esmasena, et täielik omandiõigus ja kontroll jäävad Ukrainale.

Ukraina riik määrab, kust ja mida kaevandada. Maapõu jääb Ukraina omandisse.

Tegemist on võrdse partnerlusega Ühendriikide ja Ukraina vahel. Fond luuakse 50/50 põhimõttel ja kummalgi poolel ei ole ülekaalukat hääleõigust.

Allkirjastatud leping ei näe ette muudatusi erastamisprotsessides ega riigiettevõtete juhtimises. Ettevõtted nagu Ukrnafta või Energoatom jäävad riigi omandisse.

Allkirjastatud lepingus ei mainita Ukraina mingeid võlakohustusi Ühendriikide ees. Lepingu rakendamine võimaldab mõlemal riigil suurendada oma majanduspotentsiaali võrdse koostöö ja investeeringute kaudu.

Leping on kooskõlas põhiseadusega ega muuda Ukraina Euroopa integratsiooni kurssi. See on ka signaaliks rahvusvahelistele osalejatele, et pikaajaline koostöö Ukraina riigiga on usaldusväärne.

Fondi hakatakse täitma tuludega eranditult uutest litsentsidest.

«Räägime 50 protsendist vahenditest uutest litsentsidest kriitiliste materjalide ning nafta ja gaasi valdkonna projektidele, mis laekuvad eelarvesse pärast fondi loomist. Juba algatatud projektide tulu või eelarvestatud tulu fondi ei kuulu. Leping viitab edasisele strateegilisele koostööle,» seletas Svõrõdenko.

Seadusandlikud muudatused on sihipärased. Fondi toimimiseks on vaja muudatusi vaid eelarveseadustikus, kuis samal ajal peab lepingu ratifitseerima Ukraina parlament.

Ühendriigid aitavad kaasata täiendavaid investeeringuid ja tehnoloogiat. Uut fondi toetab Ühendriikide valitsus USA Rahvusvahelise Arengu Finantskorporatsiooni (U.S. International Development Finance Corporation - DFC) kaudu.

See aitab Ukrainal kaasata investeeringuid ja tehnoloogiat sihtasutustelt ja ettevõtetelt Ühendriikides, Euroopa Liidus ja teistes riikides, mis toetavad Ukraina võitlust Vene vaenlase vastu.

Leping näeb ühtasi ette maksugarantiid.

«Fondi tulusid ja sissemakseid ei maksustata ei Ühendriikides ega Ukrainas, et investeering annaks suurimaid tulemusi,» lisas Svõrõdenko.

Kõnelused maavarade lepingu allkirjastamise üle Ühendriikide ja Ukraina vahel kestsid mitu kuud. Dokumendile oleks võidud alla kirjutada juba veebruaris, kui president Zelenskõi Washingtoni reisis. Siis aga toimus Valges Majas sõnavahetus, Zelenskõi lahkus enne tähtaega ja lepingut ei allkirjastatudki.

Pärast seda on leping läbinud mitu olulist muudatust ja mitmeid küsimusi täpsustatud.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles