Skip to footer
Saada vihje

Harris hoiatas Trumpi tekitatava põhiseadusliku kriisi eest (2)

Kamala Harris San Franciscos galaüritusel.

Ameerika Ühendriikide endine asepresident ja mullu novembris presidendivalimistel demokraatide kandidaadina Donald Trumpile alla jäänud Kamala Harris esines esimese avaliku kõnega pärast ligi poolt aastat eetrivaikust.

Harris pidas San Franciscos demokraatide partei naisliikmete toetamiseks loodud ühenduse Emerge America 20. aastapäeva galaüritusel, kus pildus kriitikanooli hiljuti esimest 100 päeva tähistanud Donald Trumpi administratsiooni pihta, vahendas The Associated Press.

Endine asepresident hoiatas, et Trumpi ametiajal võib riiki ees oodata põhiseaduslik kriis, kui kohtud ja Kongress ei suuda presidendile vastu astuda. «See on kriis, mis lõpuks mõjutab kõiki,» märkis Harris. «Sest see tähendaks, et reeglid, mis kaitsevad meie põhiõigusi ja -vabadusi ning tagavad, et igaühel meist on õigus meie valitsuse toimimises sõna sekka öelda, ei omaks enam tähtsust.»

Samuti hoiatas Harris ameeriklasi selle eest, et nad ei peaks Trumpi administratsiooni pelgalt kaootiliseks, vaid konservatiivide pikalt ette valmistatud plaaniks, mis suurel kiirusel tahab senise valitsemise ümber kujundada.

«Kitsas, omakasupüüdlik nägemus Ameerikast, kus nad karistavad tõerääkijaid, soosivad lojaalseid, teenivad oma võimu pealt ja jätavad kõik teised endi eest hoolitsema,» kirjeldas ta praegust administratsiooni.

«Ja muidugi saan ma aru, miks [peetakse Trumpi senist ametiaega kaoseks]. Tollimaksude koha pealt see kindlasti vastab tõele. Tollimaksud, mis nagu ma arvasin, kutsuvad selgelt esile majanduslanguse,» märkis Harris, kelle sõnul oleks tegemist suurima inimese poolt esile kutsutud majanduskriisiga tänapäevase riigi presidentaalse võimu ajaloos.

Demokraatide ees peetud kõnes väljendas ta imetlust kõigi ameeriklaste ees, kes võitlevad trotsides võimalikku vabaduse ja elatise kaotust siiski Trumpi administratsiooni agenda vastu.

«Nad loodavad, et kui suudavad mõningaid inimesi hirmutada, jahutab see ka teisi maha. Aga nad on tähelepanuta jätnud, et hirm pole ainus asi, mis on nakkav. Julgus on nakkav,» lisas ta. Ühtlasi tõi ta välja mitmeid mõjukaid demokraatidest seadusandjaid, ke son Trumpi jõuliselt kritiseerinud - senaatorid Cory Booker, Chris van Hollen, Chris Murphy ja Bernie Sanders ning esindajatekoja liikmed Jasmine Crockett, Maxwell Frost ja Alexandria Ocasio-Cortez.

Harriselt oodatakse, et hiljemalt suve lõpus otsustab ta, kas ta kandideerib 2026. aastal California osariigi kuberneriks. Seda sammu nähakse ka võimaliku eelmänguna järgmistel presidendivalimistel kandideerimiseks, kirjutas New York Times.

Kommentaarid (2)
Tagasi üles