:format(webp)/nginx/o/2025/05/02/16816613t1h1038.jpg)
Juba teine paremäärmusliku Georgia Meloni valitsust kritiseerinud Itaalia ajakirjanik sai pihta nuhkvara rünnakuga.
«Kohutav tunne,» vahendas The Guardian uudisteväljaandes Fanpage töötava Ciro Pellegrino sõnu. Pellegrino uuris Meloni Itaalia Vendade parteisse kuuluvaid noorpoliitikuid, kes esinesid fašistlike seisukohavõttudega.
Tema pihta saadeti Apple'i teate kohaselt keeruline häkkeritest palgasõdurite kokku monteeritud nuhkvara, kirjeldas The Guardian. Varem jäi sarnase rünnaku alla sama väljaande peatoimetaja Francesco Cancellato.
Cancellato paljastas jaanuaris, et sai teate, et ta on võetud Iisraelis asuva Paragon Solutionsi tarkvara poolt sihikule. Tegemist on ettevõttega, mis pakub oma teenuseid ka Itaalia valitsusele.
Kaks ajakirjanikku on nuhkvara ohvrid, ent samamoodi on rünnatud veel nelja Itaalia kodanikuaktivisti. Seega on Pellegrino selle aasta sees juba kuues isik, kes sattus valitsusega kliendisuhetes ettevõtte nuhkvara ohvriks.
Kodanikuaktivistidest on sama kaebusega välja tulnud näiteks Luca Casarini ja Beppe Caccia. Nad töötavad valitsusvälise organisatsiooni heaks, mis tegeleb sisserändajate õiguste kaitsega ja on Itaalia valitsust väga häälekalt kritiseerinud migrantide väärkohtlemise pärast Liibüas.
Rünnatud on veel vabaühendusele kuuluva päästelaeva kaplanit Mattia Ferrarit ja Itaalias elavat inimõigusaktivisti David Yambiot, kirjeldas The Guardian.
«Teisipäeva õhtul sain Apple'i teatise, milles teatati, et minu seadme vastu on suunatud nuhkvara. Ma ei suutnud seda uskuda. Arvasin, et see on jant. See on esimene kord, kui minuga midagi sellist juhtub,» rääkis Pellegrino.
«Miks mind on sihikule võetud? Olen seda endalt küsinud alates teate saabumisest. Esitan selle küsimuse avalikult kõigile, kellel on vastamise volitused ja kohustus,» sõnas Pellegrino.
Melonit kritiseerinud Pellegrino võttis ühendust Toronto ülikooli Citizen Labi teadlastega, et tuvastada rünnakus kasutatud nuhkvara ja teadlased leidsid, et kõiki itaallasi on rünnatud Paragoni tarkvaraga, mida kasutavad relvajõud.
Asjaga kursis olevale isikule viidates teatas Guardian veebruaris, et Paragon lõpetas kliendisuhte Itaaliaga. Praegu pole veel selge, millal Pellegrino mobiiltelefoni rünnati.
Nii nagu teised nuhkvaramüüjad, müüb Paragon oma küberrelva valitsussektori klientidele, kes peaksid seda kasutama kuritegevuse ennetamiseks. Ettevõte on öelnud, et selle teenuste tingimustesse on sisse kirjutatud, et valitsus ei tohi nuhkvara kasutada kodanikuühiskonna esindajate suhtes.
Itaalia parlamendi katisekomisjon on võtnud uurimise alla küsimuse, kas valitsus on kasutanud Paragoni n-ö relvana kodanikuaktivistide vastu. Lisaks uuritakse, kas nuhkvara on kasutatud ajakirjanike ja kodanikuaktivistide tegevuse jälgimiseks ja nende järele luuramiseks.