:format(webp)/nginx/o/2025/05/02/16817137t1h54f5.jpg)
Prantsuse liikurhaubits Caesar on end Vene-Ukraina sõjas tegelikkuses tõestanud, kuigi nende relvade tootmise tempo on endiselt vastuvõetamatult aeglane, vahendas portaal Unian sõjalis-analüütilist portaali Defense Express, mis viitab Prantsuse parlamendi riigikaitse ja relvajõudude komisjoni aruandele.
Aruanne väidab, et Ukraina rindel läks kaduma vähem kui 10 protsenti Ukrainale tarnitud Caesaritest. Avalike andmete põhjal pidi Ukraina vägi saama 2024. aasta lõpuks 78 sellist iseliikuvat suurtükki, selgub, et kaotatud ei ole rohkem kui seitse.
«Objektiivselt, arvestades operatsiooni ägedust alates 2022. aasta maist, on see väga väike näitaja,» märgib Defense Express.
Aruandes väidetakse, et Caesari kaotuste määr oli kaks-kolm korda korda väiksem kui mõnel teisel sarnase arhitektuuriga suurtükisüsteemil. Analüütikud selgitavad seda asjaoluga, et Caesaril on väiksemad mõõtmed ja seetõttu on selle positsiooni lihtsam varjata. Lisaks on selle väliremont lihtsam ning sõidukil on «hädaabisüsteemid», mis võimaldavad sel pärast pihtasaamist positsioonilt taanduda.
Aruande kohaselt oli Caesari lahinguvalmiduse tase pärast viiekuist tegutsemist 60 protsenti, mis on samuti oluliselt parem näitaja kui võistlejatel – Saksa PzH 2000 lahinguvalmidus vaid 32 protsenti, Rootsi Archeril 38. Defense Express selgitab Prantsuse relva eelist oluliselt lihtsama disainiga.
Samas on endiselt mureks uute relvade ja nende asendusraudade aeglane tootmine. Tootjaettevõte ei ole ikka veel suutnud saavutada kavandatud tootlikkust tosin liikurhaubitsat kuus. Eelmise sügise seisuga toodeti vaid kuus suurtükki kuus.
Võrdluseks, Ukraina Bohdani deklareeritud tootmismaht on praegu kolm tosinat ühikut kuus, kuigi see arv hõlmab tõenäoliselt lisaks iseliikuvatele ka järelveetavaid Bohdan-B-sid.
Uniani teatel andis USA Ukrainale üle Stingeri kaasaskantavate õhutõrjesüsteemide kümneaastase varu. Kui aga nende raketid otsa said, ei suutnud ameeriklased uusi tarnida – varu lihtsalt puudus.
Samuti teatasime, et Venemaa ehitas Shahedid ümber pommitajadroonideks, mis nüüd Ukraina linnadele lõhkekehi heidavad.
Ka Eesti on endale liikursuurtükke Caesar soetanud. Eelmisel aastal tellis Eesti Prantsusmaalt 12 Caesarit, millest kuus jõudsid selle aasta jaanuaris Eesti.