:format(webp)/nginx/o/2025/05/11/16836864t1hb839.jpg)
President Donald Trump kiitis pärast eile Šveitsis toimunud USA ja Hiina kaubanduskõneluste esimest päeva kahe riigi kaubandussuhete «täielikku taaskäivitust».
Truth Sociali postituses tervitas Trump Šveitsi linnas Genfis toimunud «väga häid» kõnelusi, mille eesmärk oli deeskaleerida kaubanduspingeid pärast seda, kui USA kehtestas Hiina kaupadele ülikõrged tollitariifid, mis tõi kaas Pekingi vastumeetmed.
«Täielik taaskäivitus, mis lepiti kokku sõbralikul, kuid konstruktiivsel viisil,» märkis ta, kiites «SUURI EDUSAMME».
USA ja Hiina lõpetasid eile kahepäevasteks kavandatud kaubandusläbirääkimiste esimese päeva Genfis; Hiina riigimeedia nimetas kõnelusi oluliseks sammuks.
USA rahandusminister Scott Bessent ja kaubandusesindaja Jamieson Greer pidasid Šveitsi linnas Hiina asepeaministri He Lifengiga suletud uste taga kõnelusi, et leevendada kaubanduspingeid, mis on tingitud Washingtoni uutest kõrgetest tollitariifidest Hiinale ja mida õhutavad Pekingi jõulised vastumeetmed.
Aruteludega kursis oleva isiku sõnul jätkuvad läbirääkimised täna.
«Kontakt Šveitsis on oluline samm küsimuse lahendamisel,» on öeldud Hiina uudisteagentuuri Xinhua kommentaaris, milles ei täpsustatud seni räägitu üksikasju.
Läbirääkimised toimusid Šveitsi ÜRO suursaadiku residentsis Genfis, mis on diskreetne, taevasiniste aknaluukidega villa Genfi järve vasakul kaldal asuva suure pargi lähedal.
Trumpi poolt Hiinale kehtestatud tollitariifid ulatuvad praegu 145 protsendini, kusjuures USA tollimaksud mõnele Hiina kaubale ulatuvad ulatudes 245 protsendini.
Vastumeetmena kehtestas Hiina USA kaupadele 125-protsendise maksu.
Trump andis reedel märku, et ta võib alandada Hiina impordile kehtestatud kõrgeid tariife, andes sotsiaalmeedias mõista, et «80-protsendine tariif Hiinale tundub õige!».
«President tahaks Hiinaga kokku leppida,» ütles USA kaubandusminister Howard Lutnick reedel Fox Newsile. «Ta tahaks olukorda deeskaleerida.»
Trumpi pressiesindaja Karoline Leavitt selgitas, et Ühendriigid ei alanda tariife ühepoolselt ja et Hiina peab tegema järeleandmisi.
Igal juhul oleks sellisele tasemele liikumine sümboolne žest, sest tariifid jääksid endiselt ülikõrgeks.
«Ma arvan, et põhimõtteliselt see näitab, et mõlemad pooled räägivad – ja see on iseenesest väga oluline,» ütles Hiina Euroopa rahvusvahelise ärikooli majandus- ja rahandusprofessor Xu Bin.
Bessent on öelnud, et Šveitsis toimuvatel kohtumistel keskendutakse «deeskaleerimisele» ja mitte «suurele kaubandusleppele».
Peking on nõudnud, et USA peab kõigepealt tariifid tühistama ja on lubanud kaitsta oma huve.
«Kaubandussõjad ja tariifilahingud ei too võitjaid,» tõdes Xinhua oma kommentaaris.
Reedel ilmnes, et Hiina eksport kasvas eelmisel kuul kaubandussõjast hoolimata. Eksperdid seostasid seda ootamatut arengut kaubanduse ümbersuunamisega Kagu-Aasiasse, et leevendada USA tariifide mõju.