Skip to footer
Saada vihje

ARMASTUSEGA VENEMAALT Üksikud Hiina mehed otsivad elukaaslasi Siberist

Hiina noorpaarid traditsioonilistes abielurõivastes ühispulmi pidamas.

Teiselt poolt põhjapiiri koduperenaiste toomine on Hiinas muutunud tavaks, sest hiinlannade käe palumiseks puudub paljudel Hiina meestel piisavalt kopsakas kaasavara.

Hea naise leidmiseks on vaja head õnne, ent kaasaegses Hiinas õnn ei määra enam mitte midagi, kirjutas The Times.

«Olin valmis abielluma naisega, kellega käisin kohtamas,» rääkis 34-aastane endiselt oma vanemate juures elav raamatupidaja Sun Yan. «See kõik oleks pööraselt maksma läinud. Ta tahtis korterit, palju raha, kuldehteid – see oleks kokku maksnud 49 000 eurot. Mul polnud seda.»

Valitseb naiste põud

Nüüd kaalub Sun Venemaa ja Hiina piiripunktis oma alternatiive.

«Ma arvan, et proovin kõigepealt Vladivostokis ja seejärel teistes Venemaa Kaug-Ida paikades, ütles Sun. «Kui seal ei õnnestu, siis lähen Ukrainasse. Moskvas suhtuvad naised Hiina meestesse halvustavalt.»

Suni lugu ei ole erandlik, see on Hiinas kasvav trend. Paljud Hiina mehed otsivad naisi endise Nõukogude Liidu riikidest. Tuhanded nendest suunduvad piirile või lennujaamadesse ainult selliste mõtetega, vahendas The Times.

Venelannade eeliseks on see, et nad ei nõua kaasavara. Veel arvatakse Hiinas, et Vene naisi on n-ö turul ka rohkem saadaval, kui kohalikke.

Hiinas on naiste ja meeste vahekord meeste kasuks. Ametliku statistika järgi elab Hiinas 35 miljonit naist vähem, kui on riigis mehi. See on ühe lapse poliitika tagajärg. Naised tegid aborti, kui said teada, et ootavad tütart või hüljati tütred pärast sündi või jäeti nende sünd registreerimata, kirjeldas Briti meedia.

Lisaks on noored Hiina naised iseseisvamad, ei soovi üldse abielluda, keskenduvad oma haridusele ja eneseteostusele ning on ka meeste suhtes nõudlikud.

Isegi maapiirkondades eeldatakse, et abielumõtetega mees suudab välja käija 60 000 – 70 000 eurot. Selline taks on muutunud Hiinas normiks, seega oli Suni tüdruksõber oma nõudmistes isegi veel suhteliselt tagasihoidlik.

Venemaad eelistavad Hiina mehed seetõttu, et seal on demograafiline pilt naiste arvu suuruse poole kaldu. Viimase rahvaloenduse andmetel elab Venemaal kümmekond miljonit naist rohkem kui mehi.

Noorte Vene meeste ja naiste tasakaal pole nii paigast ära, ent üle 40-aastased Vene mehed surevad enne naisi.

Venelannadel on Hiinas ka hea maine, neid peetakse ihaldusväärseks, nendega abielu on prestiižne ja eeldatakse, et nad suhtuvad Hiina meestesse lahkelt.

«Ma tean, et käib sõda ja siis on naisi rohkem,» sõnas Sun. «Sellepärast ma proovin seal oma õnne.»

Soov põgeneda Siberist

Välisriikide passiga naistega abiellumine on Hiinas aga endiselt tundlik küsimus. Mängu tuleb ka näiteks rahvuslik uhkus. Samas on sündimus langustrendis, viitas The Times.

Täpset statistikat selliste segaabielude kohta pole. Need andmed, mis kättesaadavad on, näitavad segaabielude kasvu viimase kümne aasta jooksul. Vene naised on ajalooliselt üritanud vaestest Siberi linnadest välja pääseda ja vaatavad lääne suunas.

Manchesteri ülikooli Valgevene juurtega akadeemik Jelena Barabantseva uurib piiriüleste abielude trende ja märkis, et Vene naisi tõmbavad Hiina töökohad, majanduskasv ning positiivne suhtumine Venemaa haridust tõendavatesse dokumentidesse.

«Hiinas ei alahinnata Vene naiste haridustaset, nagu seda tehakse Venemaal, kus hea haridusega naisi võib näha teenindajatena hotellides või ööklubides,» selgitas Barabantseva, lisades, et samas on Vene naised altimad leppima ka koduperenaise rolliga.

Sun Yan on kõigeks valmis, kui vaid endale kena kaasa saaks. Ta on nõus jääma koos abikaasaga tööle Venemaale, ent tooks ta hea meelega endaga ka Hiinasse.

Kõige suurem probleem selliste abielude puhul on aga ikkagi erinev kultuuriline ja keeleline taust. Kui abiellutakse kiirustades, siis purunevad suhted kiiresti, teadis The Times.

«Olen intervjueerinud enam kui 50 Hiina meestega abiellunud Vene naist. Mõned on tõsistes raskustes, kuid see ei tähenda, nagu poleks Hiinas õnnelikud ja stabiilsed kooselud üldse võimalikud,» sõnas Barabantseva.

Kommentaarid
Tagasi üles