Skip to footer
Saada vihje

Kallas ähvardab Tšehhi vastu küberrünnaku korraldanud Hiinat sanktsioonidega (3)

ELi välispoliitika kõrge esindaja Kaja Kallas täna Brüsselis pressikonverentsil.

ELi välispoliitika kõrge esindaja Kaja Kallase sõnul on ühendus valmis vastama sanktsioonidega Hiina küberrünnakule Tšehhi välisministeeriumi vastu.

«See rünnak on vastuvõetamatu rahvusvaheliste normide rikkumine. EL ei salli vaenulikke kübertegevusi ja me oleme solidaarsed Tšehhi Vabariigiga,» vahendas Kallase sõnu Euronews. «Me oleme kindlasti jätkuvalt valmis selliste rünnakute eest kulusid kehtestama,» lisas ta, täpsustamata, mis laadi sanktsioonidest võiks olla jutt.

Tšehhi teatas täna, et tuvastas riigi välisministeeriumi mittesalajasi võrke kuritahtliku küberkampaaniaga rünnanud välisjõuna Hiina Rahvavabariigi. Rünnak algas 2022. aastal ja seda viis Praha teatel ellu Hiina julgeolekuohvitseridest ja lepingulistest häkkeritest koosnev rühmitus APT31, mida seostatakse luureteabe kogumisega Pekingi hüvanguks.

«Ma kutsusin Hiina suursaadiku välja, et teha selgeks, et niisugustel vaenulikel tegudel on kahepoolsetele suhetele tõsised tagajärjed,» ütles Tšehhi välisminister Jan Lipavský sotsiaalmeediaplatvormil X. «Me kutsume Hiina Rahvavabariiki hoiduma sellistest rünnakutest ja rakendama kõiki meetmeid olukorra lahendamiseks.»

Tšehhi Julgeoleku Infobüroo (BIS) tõi oma 2024. aasta raportis välja Hiina kui julgeolekuohu, millega on seotud Tšehhi poliitilise maastiku kohta info kogumine.

Praha on viimasel ajal Pekingit ärritanud, edendades sidemeid Taiwaniga. Saart on külastanud kõrgetasemelised Tšehhi delegatsioonid, sealhulgas parlamendi spiikrid, ning Taiwani ametnikud on käinud mitu korda Prahas.

Hiina püüab hoida Taipeid maailmaareenil isoleerituna ja takistab kõigiti tegevusi, mis võiks tugevdada Taiwani sõltumatuse legitiimsust. Eri riikide delegatsioonide visiite käsitleb Peking kui nn ühe Hiina poliitika rikkumist. Nii Tšehhi kui ka EL järgivad ametlikult selles küsimuses Pekingi joont.

Kallase ähvardus rakendada küberrünnaku eest sanktsioone tuleb ajal, mil kõneldakse Brüsseli ja Pekingi suhete soojenemisest USA presidendi Donald Trumpi algatatud kaubandussõja valguses. Samas põhjustavad jätkuvalt omavahelist hõõrumist erimeelsused küsimustes, mis puudutavad Hiina odava tööstustoodangu turule paiskamist ning Hiina presidendi Xi Jinpingi koostööd Venemaa režiimi juhi Vladimir Putiniga.

Võimalik sanktsioonide kehtestamine Hiinale on aga keeruline, arvestades, et see eeldab kõigi 27 ELi liikmesmaa nõusolekut, mida ilmselt on raske saavutada.

Häkkerirünnakud Tšehhi valitsuse vastu mõistis hukka ka NATO, teatades, et allianss jälgib üha kasvava murega Hiinast lähtuvat vaenulikku kübertegevust.

Kommentaarid (3)
Tagasi üles