Skip to footer
Saada vihje

INTERVJUU Jessikka Aro: Vene luure lammutab Ühendriike ja tahab valitseda (15)

Infosõja uurija Jessikka Aro ​ütleb, et Vene luure teab väga hästi, keda värvata propagandat levitama – antisotsiaalseid ja mässumeelseid inimesi. Aro viibis Tallinnas HeadReadi festivaliga seoses.

Jessikka Aro ei usu, et Donald Trumpist Ukrainale või Euroopale abi on. Ta on teatud mõttes Vene trollivabriku toode ja jääbki selleks.

Kohtume soomlannast infosõjaeksperdi ja ajakirjanikuga, kui ta on Tallinnas kirjandusfestivalil HeadRead.

Teie kolmanda, veel ilmumata raamatu pealkiri ütleb, et Venemaa lõhestab Ühendriike ja valitseb seal. Kuidas see mõju välja näeb?

Ta on mõjutanud väga palju, eriti kübermaailmas. Suur mõju oli juba enne 2016. aasta valimisi, siis tehti kõik selleks, et Trump võidaks. Selle kohta koguti palju luureandmeid, sealhulgas USA senati luurekomitee omad, samuti on teadlaste uurimusi. Kõigepealt on siin Vene internetitrollid ja siis Venemaa sõjaväeluure, kes seisab nende taga ja on neid loonud.

Eelmisel sügisel enne valimisi teatati peaaegu iga nädal Vene trollioperatsioonidest ja valeuudistest, mille peamine sõnum oli alati see, et Trump on hea president. See oli selge Venemaa mõjutustegevus.

Muuseas sai president Joe Bideni administratsiooni välisministeerium teada, et mõjutustegevuses osalesid ka Soome Vene-meelsed trollid.

Jessikka Aro raamatud

Jessikka Aro, kes kirjutanud mitu raamatut Vene infosõjast, HeadReadi kirjandusfestivalil 1. juunil Tallinnas.

Jessikka Arol (44) on sügisel Soomes ilmumas kolmas Venemaad puudutav raamat «Putinin USA: Näin Venäjä hajottaa ja hallitsee Yhdysvalloissa» («Putini USA: Nii lammutab ja valitseb Venemaa Ühendriike»).

​Tema esimene raamat, 2019. aastal ilmunud «Putini trollid: Tõsilood Vene infosõja rindelt» on ilmunud ka eesti keeles.

​Vahepeal on näinud ilmavalgust ka «Putinin maailmansota: Venäjän salaiset operaatiot Lännen tuhoamiseksi» («Putini maailmasõda: Venemaa salajased operatsioonid lääne hävitamiseks», 2024).

See trollimise asi algas ju Jevgeni Prigožini trollivabrikust Peterburi lähedal. Mis sellest sai, kuidas see edasi läks?

Nüüd on trollitehaseid palju rohkem kui alguses. Huvitav on see, et neid luuakse erinevates riikides. Näiteks enne kui ma kirjutasin raamatu «Putini maailmasõda», tegin ühe loo sellest, kuidas Ghanas tegutsev trollitehas püüdis USA valimisi mõjutada. Paljastasid seda asja seal 2020. aastal CNN ja kohalik Ghana uuriv ajakirjanik Manasseh Azure Awuni.

Seal tegutses just vene keelt oskav Peterburi trollitehasega seotud tegelane, kes esitles end lõuna-aafriklasena, aga tegelikult oli ta Ghanast. Oma koolituse oli ta ilmselt Venemaal saanud.

Ghanalasi on Ameerika-vastaseks tegevuseks kergem värvata sellepärast, et teatud läänevastasus on seal juurdunud orjakaubanduse aegadest peale. Venemaad kolonialismiga ei seostata. Üks selline trollitehas tegutses ka Nigeerias.

Trollitehased paljundati teistesse riikidesse, mille juures nüüd kasutatakse järjest enam ka tehisintellekti. Ja üks asi, millest minu arvates on liiga vähe räägitud, on sotsiaalmeedia mõjutajad. Me näeme, kuidas mõned mõjutajad reklaamivad tooteid, näiteks kosmeetikat. Ja siis on need sotsiaalmeedia mõjutajad, kes reklaamivad Vene propagandat. Neile makstakse vahendajate kaudu selliste teadete edastamise eest.

Kust tulevad vahendid selliseks tegevuseks?

Peamiselt on see Vene oligarhidelt võetud selline kleptokraatiamaks. Ja Vene energiafirmad on sellised «pangaautomaadid», kus selliseks tegevuseks raha kõrvale pannakse. Neid juhib FSB ja Vladimir Putini sisering.

Asi, millest minu arvates on liiga vähe räägitud, on sotsiaalmeedia mõjutajad. On mõjutajaid, kes reklaamivad kosmeetikat, aga on ka mõjutajaid, kes reklaamivad Vene propagandat.

Hästi, ma täitsa usun, et trollitehastel oli teatav roll ka viimastes USA valimistes. Aga raskem on uskuda, et nad suruvad Ühendriikide administratsioonile peale mingit kindlat agendat. Kas pole nii, et need tegelased, kes justkui Kremli rõõmuks võimule said, on peale valimisi ikkagi segaduses ja mingeid otseseid juhtnööre ei täida?

Pärast seda, kui USAs olid 2024. aasta novembris valimised ära, teatas Nikolai Patrušev Vene ajakirjanduse kaudu (Kommersant, 11.11.2024 – A. H.) kogu maailmale, et nüüd, kui Trump on valimised võitnud, tuleb aru saada, et ta tugines «teatud jõududele» ja nüüd on aeg tagasi maksta. Ta rääkis Venemaale kasulikest muudatustest, mis tulevad.

Ma olen Trumpi tegevust jälginud ja see kõneleb küll sellest, et ta on hakanud tagasi maksma. See ilmneb kõigest, mis on Ukrainaga seotud. See on näha sellest, kuidas ta survestab rahule Venemaa tingimustel. See on täpselt see, mida Putin tahab ja Kreml tahab. Lisaks sellele on need tegelased tema ümber, kellest nii mõnegi puhul on seosed Venemaaga tõestatud.

Elon Musk on pidanud Putiniga pidevalt sidet. Ja on päris huvitav, et Musk levitab sotsiaalmeedias täitsa samasugust materjali nagu Vene trollidki. Samamoodi püüab ta mõjutada valimisi – näiteks Saksamaa valimiste puhul tegi ta seda AfD kasuks, jälle täpselt nagu Vene trollid.

No see toetus AfD-le oli ju väga avalik ja mitte ainult Muski tasemel. Seda väljendas otseselt asepresident J. D. Vance.

Just, neid näiteid on veel. Aga kõige paremini on läbi uuritud 2016. aasta USA valimised. Selle kohta on meil kõige rohkem teavet. Siis ei olnud niivõrd mängus trollid, küberoperatsioonid ja Vene sõjaväeluure, vaid oli palju otsest mõjutustegevust ehk hulk agente, kes tiirlesid Trumpi kampaaniameeskonna ümber.

Muuhulgas oli mängus täpselt selline tegelane, kes sisendas, et USA-l ja Venemaal peaks olema ühesugune poliitika, ühtne joon muuhulgas ka Ukraina küsimuses. Samuti on teada, et püüti luua mitteametlikku suhtluskanalit Trumpi meeskonna ja Venemaa juhtkonna vahel – sellist, kus mingit ametlikku bürokraatiat vahel ei ole.

Ja kui ma nüüd vaatan Trumpi praegust tegutsemist, siis tekib küll küsimus, kas selline otsekanal on lõpuks käima pandud. See on olnud pikaajaline unistus.

Vahepeal kippus jääma mulje, et mingi otseliin võiks olla kõigil teemadel läbi rääkival erisaadikul Steve Witkoffil?

Täpselt!

Aga meie ees rullub oluline näitemäng ja vahepeal näeme, et Trump ikkagi vihastab Putini peale. Loodetakse, et tulevad kõvad sanktsioonid, mõistlikud vabariiklased valmistavad ette mingeid samme Kongressis. Mis järgmisena juhtub?

Ma ei tea, mis juhtub, aga olen mures, väga mures. Kui Trump sai esimest korda presidendiks, siis esimene asi, mida ta ajas, oli see, et igasugused sanktsioonid Venemaa suhtes lõpetada. Nüüd on teine olukord, aga ikkagi on kõige tähtsam küsimus see, kuidas sanktsioonid kestavad. Kui millestki loobutakse, siis on mänguväli Venemaa päralt, ja ma kardan, et see toob endaga kaasa suure doominoefekti. Seni on sanktsioonid pidanud, aga seda tuleb eriti jälgida.

Paha asi on see, et kohe 2024. aasta lõpus suleti see USA agentuur, mis tegeles Vene desinformatsiooni paljastamisega ja selle osas avalikkuse ja ametnike koolitamisega – Global Engagement Center –, pandi lihtsalt kinni. Lisaks andis kaitseminister Pete Hegseth küberväejuhatusele korralduse peatada küberrindel Venemaa suhtes vastutegevus. Ehk siis turvalisusega seotud ametkondi nõrgestatakse ja kontoreid pannakse kinni. See on tõepoolest väga ohtlik.

Miks suured tehnoloogiamiljardärid, ja mitte ainult Musk, hakkasid viimastel valimistel toetama Trumpi? Kas ootus on see, et keegi ei seaks piiranguid, neil oleks vaba ruum tegutseda?

Vabadust tegelikult ei ole, nad kasutavad oma kanaleid oma propagandaks ja nad annavad ruumi ka Vene trollidele. Peamine huvi on raha.

Ja on päris huvitav, et Elon Musk levitab sotsiaalmeedias täitsa samasugust materjali nagu Vene trollidki. Samamoodi püüab ta mõjutada valimisi.

Musk tahab raha? Tal võib seda ju rohkem olla kui Venemaa riigieelarves?

Need on erinevad asjad. Eelarve ei puuduta Putini kliki ja oligarhide isiklikke varasid. Minu käsitlus asjast on see, et ta tahab nendega äri teha.

Ja mis puutub Muski lahkumisse administratsioonist, siis ma ikka mõtlen sellele, et ei tea, kuidas seda võtta. See võib olla ka soov katkestada ametlik side, et vaidlus selle koha pealt maha võtta. Ma üritan jälgida eeskätt seda, mida need tegelased õieti korda saadavad, see on oluline.

Üks viga, mida läänes kogu aeg tehakse, on see, et me jälgime kogu aeg, mida Putin teeb või ütleb. See kõik tuleb samal ajal Putini kontrolli all olevatest uudiste toimetustest. Ehk siis seal annavad infot toimetajatena esinevad agendid.

Tuleme veel valimiste juurde. Paljudes riikides taanduvad need nüüd küsimusele kas lääne või Venemaa mõjust. Aga Eestis ja Soomes pole ju valimistega manipuleeritud või see pole õnnestunud?

Ma küsin selle peale vastu, kas me ikka teame päris hästi, millist poliitilist mõjutamist on Venemaa suutnud Soomes või Eestis läbi viia? Ma arvan juba mõnda aega, et meil tegelikult puudub selle kohta teadmine.

Ei saa ka öelda, et neil üldse edu ei ole. Ka see, kui saadakse lehte mõni Kremli seisukohti pisutki õigustav artikkel, on nende jaoks võit. Natuke aega tagasi oli meil uudistes selline pealkiri, et anonüümsete ametlike allikate sõnul tahab Venemaa Ukrainas rahu. See oli algselt Reutersi jutt, aga seda tõlgiti ja võimendati. Igal juhul oli see venelaste õnnestunud infooperatsioon ja me levitasime seda.

Peale selle on poliitiline õnnestumine see, et 2014–2015 õnnestus neil meelitada oma ridadesse Soomest inimesi Ukraina vastu võitlema. Ametlikult on öeldud, et neid on Soomest kokku olnud paarkümmend. Ja muidugi see, et 2022. aastal ärgitati meil sotsiaalmeedias viha Ukraina põgenike vastu.

Mil määral aitab mõjutustegevusele kaasa sotsiaalmeedia?

Peamiselt see lihtsustab ligipääsu inimestele. Ühendriikide puhul on seda rohkem uuritud ja see näitab kõigepealt seda, et Vene luure kasutab sotsiaalmeediat ligipääsuks inimestele lausa tööstuslikus mõõtkavas. Võetakse heausksete USA kodanikega ühendust ja püütakse neid värvata. See ei käi nii, et hei, mina olen Vene luureagent ja teeme nüüd koos midagi su isamaa vastu. Esinetakse ikka ameeriklastena, et hei, ma olen see ja see, me siin teeme ühte head üritust, kas aitad kaasa lüüa, näiteks meeleavaldusel.

Eeskätt aitab sotsiaalmeedia ligi pääseda hoolikalt valitud inimrühmadele. Tavaline internet seda nii ei võimaldanud. Mul tuleb meelde, et üks Soome julgeolekuekspert ütles juba üle kümne aasta tagasi, et trollid on infosõja täpsuskütid, nad on nagu snaiprid, kes võtavad sihikule üksikisiku, üsna tavalise inimese, hakates talle näiteks Messengeris kirjutama. Ja selliseid üleskutseid saab korraga välja saata kasvõi 1000 või 3000 tükki. Paljud lähevad üleskutsega kaasa.

Nii tekibki olukord, kus näiliselt korraldavad meeleavalduse ameeriklased, aga tegelikult on selle taga hoopis Vene luure.

Jälgin vahel kanaleid, kus näiteks ülikoolide juures tegutsevad akadeemilised inimesed levitavad Vene narratiive. Tekib küsimus, kas neid on ka kuidagi värvatud või on see lihtsalt üks igikestev fenomen nn kasulike idiootidega?

Kasulikke idioote on tõesti alati olnud, see on universaalne. Aga üllatavalt suur osa sellest diskussioonist, mis puudutab Venemaad ja Ukrainat, on ka otseselt Vene luure orkestreeritud. Juba Nõukogude luure oskas hästi inimesi värvata ja ära kasutada, et neid oma operatsioonides osalema värvata.

Nüüd see jätkub ja Vene luure teab, kellele ja kuidas läheneda. Tihti leitakse selleks pisut ebasotsiaalsed ja valitseva korraga opositsioonis olevad isikud. Vene propaganda levitamine annab neile mingit laadi enesekinnituse. Näiteks on uuritud äärmuslike ja uusnatslike liikumiste juhte. Ilmneb, et nad on just sellised inimesed, kes on antisotsiaalsed ja otsivad konflikti. Nii et mässumeelsust, vastuhakku oma süsteemile kasutatakse kohe ära.

Kommentaarid (15)
Tagasi üles