Prantsusmaal tabati ETA sõjaline juht

Oroitz Gurruchaga Gogoroza.

FOTO: SCANPIX

Politseinikud pidasid eile Edela-Prantsusmaal Cauna linnas kinni Baski äärmusrühmituse ETA sõjalise liidri Oroitz Gurruchaga Gogoroza.

Lisaks 30-aastasele Gurruchagale peeti Prantsusmaa ja Hispaania politsei ühisoperatsiooni käigus kinni ka tema väidetav abi, 32-aastane Xabier Aramburu. Hispaania siseministeeriumi teatel olid mõlemad mehed relvastatud, vahendas uudisteagentuur AFP.

Kui Gurruchagat süüdistatakse ETA sõjalise tiiva juhtimises ja uute võitlejate värbamises, siis Aramburut kahtlustatakse mitme pommirünnaku korraldamises.

Oma rohkem kui 40 aastat kestnud vägivaldses iseseisvuskampaanias on ETA sihtinud peamiselt sõjaväeüksusi ja iseseisva Baskimaa poliitilisi oponente. Liikumist on viimastel aastatel kõvasti maha surutud ja rühmituse jõud on tõsiselt nõrgenenud.

Kuigi ETA teatas mullu oktoobris, et paneb relvad igaveseks maha ja nõuab Hispaania ja Prantsuse valitsuselt otseste läbirääkimiste korraldamist, on mõlemad tugevalt selle vastu.

Võimude sõnul vastutab Hispaaniast lahkulöömist ja baskidele iseseisvat kodumaad nõudev ETA rohkem kui 830 inimese tapmise eest.

Vastupanuliikumine sai alguse 1959. aastal, kui baski tudengid hakkasid vastu Franco diktaatorivõimule, mis keelas baski keeles kõnelemise, ahistas baski kultuuri ja piinas rahvuslastest poliitikuid. Tänapäeval on Baski piirkonnal märkimisväärne autonoomia, sealjuures ka oma parlament, politsei, haridussüsteem ja maksud.

Tagasi üles