Hiina saatis teele mehitatud kosmoselaeva

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy

Hiina saatis täna teele mehitatud kosmoselaeva Shenzhou-9, mis põkkub mullu orbiidile viidud kosmoselaboriga Tiangong.

Hiina meedia teatel startis Shenzhou-9 Eesti aja järgi kell 13.37 Jiuquani kosmosebaasist Gobi kõrbes. Tegemist on esimesega korraga, kui Hiina mehitatud kosmoselaev suundub kosmosejaama prototüübi juurde. Põkkumine on kavas viia läbi manuaalselt, et katsetada uut tehnoloogiat.

Kosmoselaeva pardal asuvad Tiangongi poole teele kolme taikonauti. Lisaks kahele mehele on selle pardal ka 33-aastane naine Liu Yang. Tänu Liule saab Hiinast kolmas riik NLi ja USA kõrval, mis on naise oma tehnoloogia abil kosmosesse saatnud.

15 naistaikonaudi seast välja valitud Liu jaoks on 15-kuupmeetrises moodulis ehitatud eraldi tualett ning helikindel magamistuba. Liule antakse pesemiseks ka suurem veevaru ning spetsiaalsed kosmeetikavahendid.

Lisaks kolmele astronaudile saadetakse teadusliku eksperimendi eesmärgil kosmosesse ka mõned liblikad.

Shenzhou-9 teele saatmine on järjekordne samm Hiina päris oma kosmosejaama suunas. Peking loodab oma jaama orbiidile lennutada 2020ndatel.

Pekingi kosmoseprogrammi edu on äratanud muret naaberriikides, sest see toob rahvavabariigile ka sõjalisi eeliseid. Nii on aktiviseerunud ka India ja Iraan.

Tagasi üles