Hiina teatas kolmapäeval, et riigi kaitse-eelarve kerkib tänavu 480 miljardi jüaanini (870 miljardit krooni), mis võrreldes eelmise aasta kasvuga on Pekingi sõnul «tagasihoidlik» vaid 14,9-protsendiline tõus.
Hiina kaitse-eelarve kerkis ligi 15 protsenti
Parlamendi pressiesindaja Li Zhaoxing ütles ajakirjanikele, et lisakulutuste eesmärk on Hiina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse kaitse ning rahvaarvult maailma suurim riik ei kujuta endast sõjalist ohtu kellelegi.
Li sõnul läheb valdav osa eelarvekasvust sõjaväelaste palkade tõstmisele ja infotehnoloogia arendamisele, aga ka terroritõrjele ja siseriiklikule julgeolekule.
Mullu teatas Hiina, et kulutab kaitsele võrreldes 2007. aastaga 17,6 protsenti rohkem.
USA, Jaapan ja nende liitlased on pikka aega väljendanud muret Hiina relvajõudude suurenemise üle, hoiatades Pekingi kavatsuste läbipaistmatuse eest.
Mitme välisanalüütiku hinnangul on Hiina tegelik kaitse-eelarve ametlikult välja kuulutatavast palju suurem. Li eitas taolisi väiteid ja ütles, et Pekingil pole sala-eelarvet.
Ameerika Ühendriikide kaitse-eelarve on 2009. aastal 515 miljardit dollarit, mis on eelmisest aastast 7,5 protsendi võrra enam. See arv ei sisalda kümnetesse miljarditesse dollaritesse ulatuvaid kulutusi sõjategevuseks Iraagis ja Afganistanis ning eraldi kulutusi tuumarelvadele.
Li sõnul moodustab Hiina kaitse-eelarve riigi SKPst 1,4 protsenti, Ühendriikides on see näitaja tema andmeil neli ning Suurbritannias ja Prantsusmaal kaks protsenti.