HRW: Süüria režiim näib kasutavat kobarpomme

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
HRW sõnul on Hama piirkonda pommitatud kaks nädalat pidevalt õhust ja maalt. Foto on illustreeriv.
HRW sõnul on Hama piirkonda pommitatud kaks nädalat pidevalt õhust ja maalt. Foto on illustreeriv. Foto: SCANPIX

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW) teatas täna, et Süüria režiimi väed näivad kasutavat Hama provintsi mägedes varjuvate ülestõusnute vastu nõukogudeaegseid kobarpomme.

Kahes üleeile internetti pandud videos on näha plahvatamata lõhkelaenguid ja pommikanister, mis leiti Hamast loodes Jabal Shahshabus, märkis New Yorgis baseeruv organisatsioon.

HRW lisas kohalikele ülestõusuvõitlejatele viidates, et piirkonda on pommitatud kaks nädalat pidevalt õhust ja maalt eesmärgiga likvideerida nende redupaigad koobastes.

«Need videod näitavad äratuntavalt kobarpomme ja nende lõhkelaenguid,» ütles HRW relvastusosakonna juht Steve Goose. «Kui see kinnitust leiab, on tegu nende üliohtlike relvade esimese dokumenteeritud kasutamisega Süüria relvajõudude poolt selles konfliktis.»

HRW relvaekspertide ja Genfi rahvusvahelise demineerimiskeskuse asjatundjate hinnangul on ühel videol jäänused RBK-250 seeria kobarpommikanistrist. Teisel on näha 15 AO-1Sch lõhkelaenguid, mida need kobarpommid sisaldavad.

HRW sõnul saab RBK-tüüpi pomme nende suuruse ja plahvatamiseks vajaliku kiiruse tõttu ainult lennukitelt heita.

Süüria on nende rohkem kui 100 riigi hulgas, mis on allkirjastanud 2010. aastal jõustunud kobarpommikonventsiooni, mis nõuab liitunuilt niisuguste pommide kasutamise, tootmise ja tarnimise lõpetamist.

Kobarpommid ei lõhke sageli kohe, vaid võivad lebada aastaid maas ja tappa siis ootamatult suure hulga inimesi.

Tagasi üles