USA loobus terminist vaenlase võitleja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Guantánamo sulgemist nõudev demonstratsioon.
Guantánamo sulgemist nõudev demonstratsioon. Foto: AFP / Scanpix

USA presidendi Barack Obama administratsioon loobus vastuolulisest terminist vaenlase võitleja (enemy combatant), mis võimaldas terrorismikahtlusega isikuid ilma kohtumõistmiseta vangistuses hoida.


Mõiste võttis kasutusele endine president George W. Bush, kes soovis sel moel hiilida kõrvale üldtunnustatud rahvusvahelistest seadustest, mis käsitlevad vangide kinnipidamist, vahendas BBC News.

Obama administratsiooni säärane otsus on seotud Kuuba saarel Guantánamo lahe mereväebaasis asuva kurikuulsa vangla sulgemisega.

Suurem osa terrorismikahtlusega kinnipeetavaid on pärit Lähis-Idast ja Aasias asuvatest riikidest ning nad on toimetatud Guantánamosse salajastest vanglatest ja eellaagritest, kuhu segaste kriteeriumide alusel kogutakse kokku sadu inimesi. Enamiku üle neist pole kohut mõistetud, sest vangilaagris ei kehti üldtunnustatud rahvusvahelised normid ja USA seadused.

Bushi administratsiooni sõnul ei kuulunud äärmusrühmituste Taliban ja al-Qaeda võitlejad tavaliste sõjavangide hulka ning neid nimetatakse isikuteks, keda hoitakse kinni info saamise eesmärgil (detained persons). Rahvusvahelistes suhetes selline termin aga puudub, mis annab USA-le võimaluse neid inimesi aastaid ilma süüdistust esitamata kinni hoida.

Tagasi üles