Jaapani ja Ühendriikide ametnike kinnitusel asetas Põhja-Korea oma raketi riigi kirdeosas asuvale Musudanri stardiplatvormile.
USA kinnitusel on Põhja-Korea rakett stardivalmis
Põhja-Korea Demokraatlik Rahvavabariik on teavitanud avalikkust kavatsusest saata aprilli alguses kanderaketiga orbiidile rahuotstarbeline satelliit. Rahvusvaheline üldsus kardab, et Pyongyangi tegelik eesmärk on satelliidilähetuse varjus katsetada oma täiustatud ballistilist raketti nimega Taepong-2, teatas BBC News.
Lõuna-Korea ajalehe Chosun Ilbo teatel viitas diplomaatilisele allikale, kelle sõnul on Põhja-Korea tehniliselt võimeline raketi välja laskma juba sel nädalavahetusel, vahendas Reuters.
«Tehniliselt on raketi lähetamine võimalik kolme-nelja päeva jooksul,» kirjutas ajaleht Souli diplomaatilisele allikale viidates.
Kuigi kommunistliku riigi võimud on väidetava satelliidilähetuse nurjajaid ähvardanud sõjaga, teeb Jaapani valitsus peaminister Taro Aso kinnitusel ettevalmistusi raketi alla tulistamiseks, kui see peaks saareriigi territooriumile sisenema.
Lõuna-Korea ametnikud on nimetanud raketilähetust tõsiseks väljakutseks Põhja-Aasia piirkonna julgeolekule ja lubanud võtta kasutusele vajalikud kaitsemeetmed.
USA riigisekretäri Hillary Clintoni kinnitusel rikuks raketikatsetus 2006. aastal vastu võetud ÜRO resolutsioone ja seda võetakse provokatsioonina, millel on oma «tagajärjed». Konkreetselt tõi ta välja, et raketikatsetuse järjel võidakse lõpetada venima jäänud kuuepoolsed tuumadesarmeerimiskõnelused. See mõjuks tugeva hoobina aga Põhja-Korea elanikkonnale, sest lääneriigid varustavad toidunappuses riiki toiduabiga.
2006. aastal toimunud Põhja-Korea viimane kaugmaaraketi katsetus kukkus aga läbi, sest Taepodong-2 hävines USA ametnike teatel 40 sekundit pärast starti. Lõuna-Korea luureandmetel on seda raketti kolm aastat täiustatud ja nüüd soovitakse seda uuesti katsetada.
Väidetvalt on tegemist kommunistliku riigi pikima lennukaugusega raketiga, mille tegevusraadius on 6700 kilomeetrit ja mis võiks Põhja-Korea kirdeosas asuvast Musudanri baasist teoreetiliselt ulatuda ka Alaskani.