Saada vihje

Jaapani püüdurraketid on Põhja-Korea raketikatsetuseks valmis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy

Jaapani võimud andsid sõjaväele käsu valmistuda võimalikuks Põhja-Korea raketikatsetuseks, mille osad võivad langeda saareriigi territooriumile.


«Ma olen andnud käsu valmistuda igasuguse objekti hävitamiseks, mis võib ebaõnnestumise korral Jaapani pinnale kukkuda,» ütles kaitseminister Yasukazu Hamada ajakirjanikele pärast Jaapani julgeolekunõukogu koosolekut, teatas Reuters.

Jaapani valitsusametnikud rahustasid saareriigi elanikke ja kinnitasid, et paanikaks pole põhjust, kuna võimalus, et raketi osad kukuvad Jaapani territooriumile on väga väike.

Täna kohtuvad Washingtonis ka Jaapani, Lõuna-Korea ja Ühendriikide esindajad, et arutada ohtliku raketikatsetuse võimalikke tagajärgi. Ka Vene Föderatsiooni välisministeerium manitses oma naabrit väljakuulutatud raketikatsetusest loobuma.

Põhja-Korea Demokraatlik Rahvavabariik on teavitanud avalikkust kavatsusest saata ajavahemikus 4.-8. aprill kanderaketiga orbiidile rahuotstarbeline sidesatelliit ja on ähvardanud väidetava satelliidilähetuse nurjajaid sõjaga.

Rahvusvaheline üldsus kardab, et Pyongyangi tegelik eesmärk on satelliidilähetuse varjus katsetada oma täiustatud ballistilist raketti nimega Taepong-2. Väidetavalt on rakett Põhja-Korea idarannikul juba ka stardivalmis.

Jaapani ja USA kinnitusel rikub võimalik raketikatsetus 2006. aastal vastu võetud ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioone ja nende rikkumisel on oma tagajärjed. Resolutsioonid võeti vastu samal aastal pärast Põhja-Korea viimast kaugmaaraketi katsetust. See raketikatsetus kukkus aga läbi, sest Taepodong-2 hävines USA ametnike teatel 40 sekundit pärast starti. Lõuna-Korea luureandmetel on seda raketti kolm aastat täiustatud ja nüüd soovitakse seda uuesti katsetada.

Väidetvalt on tegemist stalinistliku riigi pikima lennukaugusega raketiga, mille tegevusraadius on 6700 kilomeetrit ja mis võiks Põhja-Korea kirdeosas asuvast Musudanri baasist teoreetiliselt ulatuda ka Alaskani.

Tagasi üles