1980ndate keskel Soomes komeedina tõusnud ja siiani põhjanaabrite kõigi aegade kuulsaimaks rokkbändiks tituleeritud Dingo vallutab Soomes eilsest õhtust taas rokilavasid. Viiest muusikust kolm on eestlased, nii andis bändi asutaja ja laulja Pertti Neumann oma esimese pika ja avameelse intervjuu just Tallinnas.
«Kõigel on tähendus,» ütleb Pertti Neumann (56), kui tol reedel Tallinna sadamas end laevale sätib. Ilm on vastik ja ilmselt ulgumerel ka pisut loksutab. Ent aastaid merd sõitnud Neumannile ei lähe see korda. Ta on igasuguseid laineid näinud, nii elumerd kui ookeane, ja teinud igasugust tööd just täpselt neis kohtades, kuhu me end halvimaski unenäos ei kujutleks. Kuid eesmärgi nimel on Neumann alati pingutanud ja raha pole see iial olnud.
Mida taotles Pertti koolipoisina, jäi tema kooli direktorile sageli selgusetuks. «Olin kõige hullem õpilane ja istusin selle eest direktori kabinetis vist rohkem kui klassis,» tunnistab Neumann. Ent kaasõpilased valisid nooruki õpilaskogusse.
Siis aga läksid Pertti vanemad lahku. Spordiga tegelenud nooruk tegi elus kannapöörde ja sokutas end 15-aastasena tankerlaevale tööle. «Tegelikult oli merele minek tollal Poris pigem reegel, kõik läksid mõneks ajaks,» selgitab ta.
Turvalises kodus, noorema õe ja vanema venna keskel kasvanud nooruk õppis nii mitu head aastat maailma tundma, käis isegi vahepeal sõjaväes. Siis läks uuesti merele, seekord juba kaugemale. «Teadsin kaua, et minust saab kord mereväeohvitser. Ent Kanadas randudes sattusin kitarripoodi ja siis oli tulevik selge,» räägib Neumann, viidates 1979. aastal ostetud kitarrile. Kui laeva-aastad lõpuks läbi said, vahetas ta saadud teenistuse joonelt mikrofoni ja stuudioaja vastu ning vormis lauluks kõik need sõnad ja viisid, mis seni salmikusse oli kritseldanud. Teiste seas sündis nii 1981. aastal veel laiemalt publikule tundmatu bändi esikhitt. Veel olnuks tal võimalus saada kindlustatud töökoht laevale, 20-aastasena pootsmaniks. Ent Neumann oli otsustanud: temast saab rokkar. Sündis bänd, millele Pertti pani nimeks Dingo. «Ma ei oska nime siiani seletada, see lihtsalt tundus meile nii õige,» muheleb ta nüüd, kolmkümmend aastat ja palju kuld-, plaatina- ja teemantplaate hiljem, suures nahktugitoolis Tallinna kesklinnas.