USA eelarvekava annaks Ukrainale 250 miljonit julgeolekuabi

Ukraina tankist.

FOTO: CHRISTIAN BRUNA / EPA / Scanpix

USA 2020. aasta kaitse-eelarve eelnõus nähakse ette 250 miljonit dollarit abi Ukrainale riigi julgeoleku ja kaitsevõime parandamiseks, edastas Ukraina saatkond Washingtonis. 

«USA 2020. aasta kaitse-eelarve ametlikus avalikustatud eelnõus nähakse ette 250 miljonit dollarit abi Ukrainale riigi julgeoleku ja kaitsevõime parandamiseks programmi «Ukraina julgeolekuabi algatus» raames,» kirjutas saatkond Facebookis täna hommikul.

Selle dokumendi kohaselt suunatakse vahendid Ukraina relvajõudude ja julgeolekujõudude toetuseks, et asendada ükskõik milline relvastus või riigikaitseline kaup, mille USA on juba Ukrainale võimaldanud.

Saatkond rõhutas, et mullusega võrreldes suureneb sõjaline abi Ukrainale poolesaja miljoni dollari võrra.

Märgitakse, et eelarve peab läbima menetluse USA Kongressis, mis võib seda muuta ja täiendada, seepärast selgub tegeliku abi suurus alles pärast menetlust.

USA välisminister Mike Pompeo süüdistas eile ka Venemaad Ukraina poliitilises survestamises energeetika kaudu.

«Venemaa kasutab gaasijuhtmeid, et avaldada Ukrainale survet, poliitilist survet,» ütles Pompeo Houstonis energeetikakonverentsil CERAWeek.

Tema sõnul tungis Venemaa Ukrainasse osaliselt seetõttu, et pääseda ligi riigi nafta- ja gaasivarudele. 

«Venemaa jättis Ukraina ilma võimalusest kasutada neid ressursse ja seda taristut iseseisvalt, et varustada oma kodanikkonda energiaga,» lausus Ühendriikide välisminister.

Washington ei soovi, et USA Euroopa liitlased sõltuksid Vene gaasist, sõnas Pompeo. «Me ei taha, et meie Euroopa liitlased sõltuks Vene gaasisit, mis tuleb juhtmest Nord Stream-2,» ütles ta. 

Tagasi üles