EL: doonorid lubasid süüria tsiviilisikutele 7 miljardit dollarit abi

Süüria idaosas asuvast Baghouzist evakueeritud mosleminaised

FOTO: DELIL SOULEIMAN / AFP/Scanpix

Rahvusvahelised doonorid lubasid Brüsselis peetaval konverentsil peaaegu seitse miljardit dollarit abi Süüria sõja tõttu kannatavatele tsiviilisikutele, teatas Euroopa Liit neljapäeva õhtul. 

Rahvusvahelised doonorid lubasid Brüsselis peetaval konverentsil peaaegu seitse miljardit dollarit abi Süüria sõja tõttu kannatavatele tsiviilisikutele, teatas Euroopa Liit neljapäeva õhtul. 

Euroopa Komisjoni humanitaarabivolinik Christos Stylianides teatas summaarsest abisummast kolm päeva kestnud konverentsi lõpus, mida võõrustasid kahasse ÜRO ja EL. 

Euroopa Liit lubas süüria põgenikke abistada kahe miljardi dollari, Saksamaa 1,44 miljardi euro ja USA ning Suurbritannia vastavalt 400 miljoni dollari ja 400 miljoni naelaga (464 miljonit eurot). 

Abisumma ei ulatu siiski üheksa miljardi dollarini, mida ÜRO hinnangul süüria põgenikud vajavad. 

ÜRO hinnangul vajab Süüria sel aastal 3,3 miljardi dollari jagu humanitaarabi. Veel 5,5 miljardit dollarit vajavad naaberriigid nagu Jordaania, Liibanon ja Türgi, kus paikneb suurem osa sõja eest pagenud süürlasi.

ÜRO humanitaarabijuht Mark Lowcock väljendas abilubaduste suuruse üle rahulolu, kuid rõhutas, et sõja tõttu kannatavate süürlaste viletsusele võib lõpu teha vaid poliitiline lahendus konfliktile. 

Umbes 80 protsenti Süüria rahvastikust elab äärmuslikus vaesuses ja konfliktis on üheksa aastaga hukkunud üle 400 000 inimese. Süüriast on pagenud pea kuus miljonit inimest ja sama paljud on sunnitud riigis oma kodudest lahkuma.

Maailma suurim humanitaarabi andja EL teatas varem neljapäeval, et pakub sel aastal süüria põgenikele 560 miljonit eurot ja sama summa ka järgmisel aastal ning 2021. aastal.

EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles, et veel 1,5 miljardit eurot eraldatakse Türgile Süüria pagulastega tegelemiseks. Türgile pakutav abi on osa leppest, millega peatati pagulaste voog Türgist Euroopasse. Seni on EL Türgit toetanud kolme miljardi euroga.

Tagasi üles