USA kaitseminister: NATO «tasuta sõitjaid» endale lubada ei saa

USA president Donald Trump NATO tippkohtumisel Londonis 3. detsembril.

FOTO: ANDY RAIN / POOL / EPA / Scanpix

USA kaitseminister Mark Esper kaitses eile Washingtoni püüdlusi saada oma NATO liitlased kulutama kaitsele rohkem ja teatas, et allianss tasuta sõitjaid endale lubada ei saa.

Esper vastas mõttekojas Council on Foreign Relations (CFR) küsimustele kriitikanoolte kohta, mis president Donald Trump NATO liitlaste suunas pidevalt saadab.

Ministri sõnul pole USA ebamõistlik, kui ta oma liitlastelt suuremaid kaitsekulutusi nõuab.

«Meie alliansid pole tehingutepõhised. Nende juured on vastastikuses austuses, ühistes väärtustes ja nende eest võitlemise ühises nõusolekus,» lausus Esper.

«Suur osa maailmast näeb oma globaalse julgeolekupartnerina Ühendriike. Mitte ainult meie teistest paremate sõjaliste võimekuste ja varustuse, vaid ka meie väärtuste pärast.»

Ta rõhutas, riigid on võtnud kohustuse rohkem kulutada alliansi ees.

Liitlased nõustusid 2014. aastal suurendama oma kaitsekulutused 2024. aastaks 2 protsendile SKT-st. Kuid tänavuse aasta seisuga on sihini jõudnud vaid üheksa riiki ning Saksamaa, üks NATO rikkaimaid riike ütleb, et tema jõuab sihini kõige varem 2030. aastal.

Esperi sõnul kulutab USA kaitsele 3,5 protsenti SKT-st, samas kui mõnede NATO riikide omad ei küündi isegi ühe protsendini.

«Oleme palunud oma Euroopa partneritelt aastaid, aastakümneid kulutama rohkem, maksma rohkem kaitsesse, panustama allianssi. Ja nad pole seda siiani teinud,» lisas ta.

«Tasuta sõitjaid olla ei saa. Allahindlusega plaane olla ei saa. Oleme selles kõik koos,» rõhutas Esper.

Tagasi üles