Türgi hakkab koroonapatsientide asukohta jälgima nutirakenduse abil

Nutitelefon.

FOTO: Marko Saarm

Türgi esitleb nutitelefoni rakendust, mille abil hakkab riik jälgima koroonaviiruse patsientide ja nendega kokku puutunud inimeste asukohta, veendumaks selles, et nad püsivad kodus eneseisolatsioonis, öeldi neljapäeval presidendi kantseleist.

Rakendust, mille nimi on «Pandeemia isolatsiooni jälgimise projekt», arendab riigi tervishoiuministeerium, et ohjeldada koroonaviiruse levikut.

Kui inimene läheb välja, saab ta hoiatussõnumi, temaga võetakse ühendust automaattelefonikõne teel ja palutakse koju tagasi minna.

Kui inimene korduvalt seda reeglit rikub, siis teavitatakse sellest politseid ning võetakse tarvitusele «vajalikud administratiivsed meetmed ja sanktsioonid», kuid presidendikantseleist ei täpsustatud, millised need on.

Projekti «eesmärgiks on viiruse leviku oluline vähendamine», lisas kantselei, kinnitades, et rakendus ei riku isikuandmete kaitset puudutavaid seadusi.

Presidendikantselei teatas eraldiseisvas avalduses, et rakendusest saadud infot «ei kasutata mingil muul eesmärgil, kui pandeemia vastases võitluses ning kui pandeemia risk on seljatatud, siis info hävitatakse».

Türgi tervishoiuminister Fahrettin Koca ütles kolmapäeval, et kõik koroonaviiruse patsiendid peavad rakenduse alla laadima ning see aktiveeritakse «ühe-kahe päeva jooksul».

Mitmed riigid üle maailma, kaasa arvatud Poola ja Austria, on arendanud välja sarnased positsioneerimisrakendused, püüdes jälgida viiruse levikut, kuid kriitikud on mures nende andmekaitse ja privaatsuse pärast.

Türgis on kolmapäeval avaldatud ametlike andmete põhjal seni registreeritud 38 226 koroonaviirusesse nakatunut ning 812 surmajuhtumit.

Türgi võttis tarvitusele rea meetmeid, sulgedes koolid, baarid ja kultuuriasutused, kuid pole opositsiooni ja arstide üleskutsetest hoolimatakehtestanud täielikke liikumispiiranguid.

Tagasi üles