Euroopa liidrid avaldasid toetust viirusevaktsiini rahastamisele

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel.

FOTO: AP / Scanpix

Euroopa liidrid avaldasid toetust Brüsseli algatusele koguda 7,5 miljardit eurot, et aidata rahvusvahelist ponnistust leida koroonaviirusele ravi ja vaktsiin.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen esitles rahakogumise plaani reedel. Veebikonverents, kus riigid rahastust lubama hakkavad, toimub esmaspäeval.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte, Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Angela Merkel avaldasid plaanile toetust nädalavahetusel meedias avaldatud avalikus kirjas.

Euroopa Ülemkogu president Charles Michel ja Norra peaminister Erna Solberg andsid ka oma allkirja ja avaldasid toetust Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO), mida Ühendriigid viimasel ajal kritiseerinud on.

«Kaasatud raha annab hoogu enneolematule globaalsele koostööle teadlaste ja regulaatorite, tööstuse ja valitsuste, rahvusvaheliste organisatsioonide, fondide ja tervishoiutöötajate vahel,» ütlesid liidrid.

Samas hoiatasid nad, et kättesaadavate ja taskukohaste arstimite tootmiseks ja tarnimiseks on vaja rohkem raha.

«Kui me suudame arendada vaktsiini, mida toodab kogu maailm, saab sellest ainulaadne 21. sajandi globaalne hüve,» lisasid nad.

Tagasi üles