Obama mõistis hukka Trumpi sammud pandeemia ajal

USA president Donald Trump (vasakul), ekspresident Barack Obama ja endine asepresident Joe Biden 20. jaanuar 2017.

FOTO: Reuters / Scanpix

USA endine president Barack Obama mõistis hukka praeguse riigipea Donald Trumpi sammud koroonaviiruse pandeemia ohjeldamisel, nimetades seda «täiesti kaootiliseks katastroofiks».

Obama väljendas muret ka USA justiitsministeeriumi otsuse pärast loobuda Trumpi julgeolekunõuniku Michael Flynni kohtuasjast. Ekspresidendi sõnul on ohus «meie elementaarne arusaam õiguslikust korrast». 

USAs on koroonaviiruse epideemia nõudnud enam kui 77 000 inimelu, rohkem kui 1,27 miljonit inimest on andnud positiivse proovi. 

Obama vestles reedel Obama Vilistlaste Ühenduse liikmetega. Tegemist on grupiga, kuhu kuuluvad Obama administratsioonis töötanud isikud. Ekspresident ärgitas ka oma toetajaid hääletama demokraadist asepresidendi Joe Bideni poolt 3. novembri presidendivalimistel. 

«Me võitleme nende pikaajaliste trendide vastu, kus ollakse isekad, hõimkondlikud, lõhestatud, kus nähakse teisi vaenlasena, mis on muutunud Ameerika elus tugevamateks impulssideks. Ning muide, me näeme seda ka rahvusvahelisel tasandil. See on osa põhjusest, miks vastus sellele ülemaailmsele kriisile on olnud nii jõuetu ja ebaühtlane.»

«See oleks olnud ränk ka parimate valitsuste puhul. See on olnud absoluutselt kaootiline katastroof, kui sellist mõtteviisi – mis mina sellest saan ja kuradile kõik teised –, hakatakse meie valitsuses ellu viima,» ütles ta. 

Trump on korduvalt kaitsnud oma administratsiooni samme viirusele reageerimisel ja väidab, et on ennetanud suuremat kahju USAle. 

«President Trumpi koroonaviiruse vastus on olnud pretsedenditu ja päästnud ameeriklaste elusid,» ütles vastuseks Obama sõnavõtule Valge Maja pressiesindaja Kayleigh McEnany. «Ajal, mil demokraadid viisid läbi... nõiajahti president Trumpile, sulges president Trump reisimise Hiinast.»

«Kui demokraadid kutsusid üles rahvarohkeid üritusi läbi viima, saatis president Trump personaalset kaitsevarustust, hingamisaparaate ja testimisvahendeid üle terve riigi,» lisas ta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles