K, 30.11.2022

Karis: hukkamõist üksi on täna liiga vähe

Postimees
Karis: hukkamõist üksi on täna liiga vähe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Alar Karis.
Alar Karis. Foto: Dmitri Kotjuh

President Alar Karis kommenteeris Venemaa teadet Ukraina territooriumide annekteerimisest, märkides, et lisaks hukkamõistule tuleb mõelda ka tegudele.

«Võltspidulikkus, millega Venemaa on teatanud Ukraina territooriumide annekteerimisest, on osa küünilistest poliittehnoloogiatest, mida raamistab retoorika Nõukogude Liidu taastamisest. Petliku sära keskel võtab Venemaa juhtkond nõnda oma rahvalt tuleviku ja määrab elama mineviku pimeduses,» kommenteeris president.

Karise sõnul ei nõustu Eesti Ukraina territooriumi illegaalse annekteerimisega ega tunnusta selle sammu õiguspärastust mitte kunagi. Presidendi hinnangul on tegemist Venemaa masendava ja kahetsusväärse demonstratsiooniga, kuidas idanaaber rikub julmalt ja kiretult rahvusvahelist õigust ning ÜRO hartat. 

«Rahvusvahelise kogukonna reaktsioonid Venemaa agressioonile on näidanud, et maailm mõistab, mis on vale, palju rohkem, kui me arvata ja loota julgesime. Me peame seda ühtsust hoidma ja looma sellele uue maailma, kus ei ole kohta julmusele ja imperialistlikele ambitsioonidele, kus rahvusvahelist õigust ja inimõigusi austatakse,» märkis president. 

«Riik peab teenima rahvast. Venemaal peab rahvas teenima võimuladviku koletuid ambitsioone,» nentis Karis ja möönis, et lühikese ajaga on surma ja tapma saadetud kümneid tuhandeid inimesi. «See tähendab kannatusi ja kurbust sadadele tuhandetele peredele. Kogu inimkonnale.»

Karise sõnul hukkamõistust üksi täna ei piisa: «Tuleb mõelda tegudele, mis toovad meile tagasi usu, et ikka veel austatakse kõiki neid põhimõtteid, millele me maailm toetub, kõigi rahvaste õigust enesemääramisele ja suveräänsusele, territoriaalsele terviklikkusele ja piiride puutumatusele. Kõigi õigusele rääkida oma kodumaal oma emakeelt, austades seejuures vähemuste õigusi.»

«Ukraina alade annekteerimine on kuritegu. Igale kuriteole järgneb karistus,» sõnas ta.

Märksõnad
Tagasi üles