T, 6.06.2023

Vene luurele spioneerinud rootslane: edastasin neile valeinfot

Rachel Kaare Juudas
Facebook Twitter
Comments 1
Venemaa saatkond Stockholmis.
Venemaa saatkond Stockholmis. Foto: AFP / Scanpix

Kümme aastat Venemaa kasuks spioneerinud rootslane eitab süütegu, väites, et edastas teadlikult valeinfot, teatas Rootsi meedia.

36-aastane Payam Kia tunnistas eilses apellatsioonikohtus, et sai Vene saatkonnalt spioneerimise eest rahalist tasu, kuid eeldas, et ümbrikes edastatud teave oli vale ning eitab seetõttu seaduserikkumist.

Süüdistuse kohaselt kestis vendade Payam ja Peyman Kia Rootsi julgeolekut kahjustava teave edastamine Venemaale kümme aastat. Rootsi julgeoleku- ja relvajõududes teeninud 42-aastast Peymani süüdistatakse info kogumises, nooremat venda Payami teave edasi müümises.

Peymanile mõisteti spionaaži eest eluaegne vangistus. Mõlemad on süütegu eitanud, kuid tunnistasid üksteise osalust - ümbrikke vahetati teineteisega Uppsala linna raamatukogu tualetis. 

«Payam ei edastanud Vene luureteenistusele teavet, mis ohustaks Rootsi julgeolekut,» vahendas vendade kaitseadvokaati Björn Sandini Rootsi ajaleht Dagens Nyheter. 

Lundi ülikooli dotsent ja luureekspert Tony Ingesson lisas avalik-õiguslikule ringhäälingule, et vendade tekitatud kahju suurust on raske hinnata, sest pole teada, mis laadi info lekkis ja kui suures ulatuses. «Teoreetiliselt võis ta muuta keerulisemaks vastuluure Rootsis ja seega lihtsustada Vene luuretegevust,» ütles ta, lisades, et kui see kahjustas Rootsi luure töömeetodeid ja allikaid, võib süsteemi taastamine võtta aastaid, vahendas Postimees eelnevalt.

Vanema venna Peyman Kia uus ärakuulamine toimub suletud uste taga. Kohtuprotsess Stockholmi ringkonnakohtus toimub 18. aprillil.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles