Taiwani sõjalaeva rakett tabas kalalaeva, kapten hukkus

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Raketitabamuse saanud kalalaev.
Raketitabamuse saanud kalalaev. Foto: CNA/AFP/Scanpix

Taiwani sõjalaev tulistas täna eksikombel Hiina suunas lennukikandjate tabamiseks mõeldud ülihelikiirusega raketi, mis tabas kalalaeva ja tappis ühe inimese, teatas merevägi.

Kodumaal välja arendatud rakett Hsiung-feng III (Vapper tuul) tegevusraadiusega 300 kilomeetrit lendas umbes 75 kilomeetrit ja kukkus vette Taiwani hallatud Penghu saare vetes Taiwani väinas.

Rakett tulistati välja reede hommikul kell 8.10 (Eesti aeg 02.10) 500-tonniselt raketilaevalt, mis asub Taiwani lõunaosa Tsoyingi sadamas ankrus.

Tabamuse sai kalalaev Hsian Li Sheng, hukkus traaleri kapten, üks vietnami ja kaks filipiini meeskonnaliiget said viga.

«Esialgne uurimine näitab, et vahejuhtum tõi kaasa kapteni surma,» ütles Taiwani kaitseministeeriumi pressiesindaja Chen Chung-chi ajakirjanikele. «Vabandame kapteni perekonna ees ja tahaksime edastada neile oma kaastundeavalduse.»

Mereväe teatel ei ole esialgu selge, mis asjaoludel rakett välja tulistati, ent see võis juhtuda inimliku eksituse tõttu.

«Meie esialgne uurimine leidis, et operatsiooni ei viidud läbi tavaprotseduuri kohaselt,» ütles viitseadmiral Mei Chia-shu ajakirjanikele, lisades, et uurimine käib.

Ta lisas, et sõjavägi teatas eksimusest Taiwani kõrgeimale julgeolekuasutusele, riiklikule julgeolekukonverentsile.

Taiwani Mandri asjade nõukogu, mis tegeleb saare Hiina-poliitikaga, keeldus ütlemast, kas Pekingit on vahejuhtumist teavitatud.

Suhted Taiwani ja Hiina vahel on jahenenud alates Hiina-skeptilise Demokraatliku Progressipartei (DPP) võidust jaanuarikuistel presidendi- ja parlamendivalimistel.

Hiinasse jahedamalt suhtuv Tsai Ing-wen vannutati Hiinasse sõbralikumalt suhtuva Ma Ying-jeou asemel presidendiks mais.

Hiinat häirib Tsai keeldumine ühe Hiina poliitika mainimisest oma inauguratsioonikõnes ja sellest möödunud aja jooksul.

Analüütikute sõnul juhib reedene juhtum tähelepanu Taiwani ja Hiina suhtluse peatamise kahjulikkusele. «See rõhutab suhtluse tähtsust kahe poole vahel, et vältida mis tahes valearvestuse võimalust,» ütles Tamkangi ülikooli professor Alexander Huang AFP-le.

Taiwani kaitseministeeriumi andmeil on saare poole suunatud umbes 1500 Hiina raketti.

Hiina tulistas Taiwani vetesse 1995. ja 1996. aastal rakette, üritades heidutada valijaid Taiwani ajaloo esimestel demokraatlikel presidendivalimistel osalemast.

Ehkki Taiwan on alates 1949. aastal kommunistide võiduga lõppenud Hiina kodusõjast Pekingist poliitiliselt sõltumatu, ei ole ta kunagi ametlikult iseseisvust välja kuulutanud ning Hiina näeb Taiwani endiselt taasühendamist ootava territooriumina.

Foto: CNA/AFP

FOTO: AFP/Scanpix

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles