Lõuna-Korea ja USA püüavad Pyongyangi raketikatsetust ära hoida

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Põhja-Korea sõdur seisab raketi Unha-3 stardiplatvormi lähistel.
Põhja-Korea sõdur seisab raketi Unha-3 stardiplatvormi lähistel. Foto: SCANPIX

Lõuna-Korea ja Ühendriigid teevad maksimaalseid diplomaatilisi pingutusi, et Põhja-Korea raketikatsetust tõkestada, ütles Souli diplomaat täna Washingtoni kõnelustele suundudes.

Lõuna-Korea tähtsama läbirääkija tuumakõnelustel Lim Sung-Nami USA-visiiti sisustab peamiselt vastusammude arutamine põhjanaabri tegevusele. Pyongyang teatas nädalavahetusel, et kavatseb ajavahemikul 10-22. detsembrini läbi viia raketikatsetuse.

Ühendriigid, Jaapan ja Lõuna-Korea on Pyongyangi sammu hukka mõistnud.

Lim kohtus eile Soulis Hiina, Venemaa ja Jaapani suursaadikutega, kompides võimalusi Pyongyangi suunal raketikatsetuse küsimuses ühisrinde moodustamiseks.

Põhja-Korea viib enda sõnul läbi rahumeelse raketikatsetuse eesmärgiga satelliit orbiidile saata.

USA ja tema liitlaste sõnul on Põhja-Korea Unha-3 rakett tegelikult kolmeastmeline variant Taepodong-2 ICBM raketist, mida Pyongyang on juba aastaid välja töötanud, kuid pole kunagi edukalt katsetanud.

Washingtonis kohtub Lim oma Ühendriikide kolleegi Glyn Daviesega ja teiste tippametnikega.
Põhja-Korea tähtsaim liitlane Hiina on katsetuse suhtes muret väljendanud. Hiina välisministeerium ärgitas asjassepuutuvaid osapooli tegutsema viisil, mis soodustaks stabiilsust Korea poolsaarel.

Venemaa kutsus esmaspäeval Põhja-Koread loobuma sellele kuule kavandatud raketikatsetusest, märkides, et Moskva «kahetseb» Pyongyangi plaani.

Stalinistliku riigi teatel toimub start antud ajavahemiku mistahes päeval hommikul kella seitsme ja keskpäeva vahel. Plaani kohaselt kukub raketi esimene aste Korea poolsaare läänerannikul Kollasesse merre ning teine Filipiinidest 190 kilomeetrit idapoole ookeani.

Põhja-Korea eelmine raketikatsetus lõppes aprillis nurjumisega, rakett plahvatas juba paar minutit pärast starti ja kukkus Kollasesse merre.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles