Ametnik: Novitšok ei kuulunud hävitatud keemiarelvade nimistusse

Briti eriteenistuste töötajad Salisbury keemiarünnaku paigas.

FOTO: BEN STANSALL / AFP / Scanpix

Venemaa keemiarelvavarud hävitati täielikult, kuid Novitšoki-nimelised ained nende nimekirja ei kuulunud, ütles Interfaxile Vene tööstuskaupade ministeeriumi keemiarelva turvalise säilitamise ja hävitamise föderaalvalitsuse ülem kindralpolkovnik Valeri Kapašin.

«Venemaal hävitati 27. septembriks 2017 sada protsenti keemiarelvavarudest. Novitšok selle hulka ei kuulunud. Ma ei tea sellist sõnagi - Novitšok. Tean, et hävitasin närvimürgid VX, sariin, soman, nahale ja limaskestale mõjuva ipriidi ja VZ,» ütles Kapašin.

Küsimusele, kas Novitšokki on Venemaal valmistatud, vastas ta: «Ei tea, ei valda teemat.»

«Kõik, millest teatati - 40 000 tonni mürkaineid hävitasime sajaprotsendiliselt. Venemaal puuduvad mürkainevarud, selle kohta saime rahvusvahelise sertifikaadi. Tähtis on muu - ükski inimelu ei saanud selle keemiarelvakoguse hävitamise käigus kannatada. See oli peatulemus,» rõhutas Kapašin.

4. märtsil mürgitati Suurbritannias Salisburys endine vene topletagent Sergei Skripal ja tema tütar Julia.

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Moskva eitab seotust juhtumiga.

Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) kinnitas aprillis pärast Salisburys sündmuspaigalt võetud proovide analüüsimist Suurbritannia andmeid, mille põhjal oli endise Vene luuraja ja tema tütre mürgitamiseks kasutatud närvimürk algselt pärit Venemaalt.

Tagasi üles