Süüria opositsioonijuht kutsus USA-d koordineerima lahkumist Türgiga

Ameerika Ühendriikide sõdurid Süürias Manbiji linna lähistel. Suurem osa 2000st ameerika sõdurist asub kurdidega asustatud Põhja-Süüria aladel.

FOTO: Zoe Garbarino/USA armee/Ap/Scanpix

Paguluses elav Süüria opositsiooniliider Nasr al-Hariri kutsus USA-d koordineerima oma sõjaväelaste väljaviimist Süüriast Türgiga ja Ankara-toetatud mässuliste rühmitustega, et takistada režiimivägedel riigi kirdeosa hõivamast.

«Koordineerimata USA lahkumine võib tekitada tühimiku, mida võivad täita Daesh, Süüria režiim või Iraani võitlejad,» hoiatas Hariri Twitteris, kasutades äärmusrühmituse Islamiriik araabiakeelset nime.

«Seetõttu me toetame tugevalt mõtet järkjärgulisest lahkumisest täielikus koostöös «rahvaarmee» ja Türgiga, et vältida neid ohtlikke stsenaariume,» sõnas ta.

Süüria «rahvusarmee» on Süüria põhjaosas tegutsevate mässuliste rühmituste koalitsioon, mis vastustab president Bashar al-Assadi valitsust.

«On võimalik tugevdada revolutsioonijõudude ja Süüria opositsiooni rolli paralleelselt Türgiga Süüria kirdeosas,» lisas Hariri, viidates kurdide kontrolli all olevatele aladele.

Ta rõhutas, et Süüria valitsusväed ja Iraani jõud püüavad USA sõjaväelaste lahkumist enda huvides ära kasutada.

USA president Donald Trump teatas pühapäeval, et arutas telefonivestluses Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga Süüria teemasid ning «Ühendriikide vägede aeglast ja väga koordineeritud lahkumist piirkonnast.»

USA president säutsus Twitteris, et tal oli Türgi liidriga «pikk ja viljakas telefonivestlus» ning et nad arutasid ka kaubavahetust ja võitlust äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu.

Türgi presidendiameti teatel toonitati vestluses eriti vajadust, et USA lahkumise järel ei tekiks Süürias võimuvaakumit.

«Kahe riigi liidrid leppisid kokku koostöö koordineerimises nende sõjaväe-, diplomaatiliste- ja muude ametnike vahel, et ära hoida võimuvaakumit, mis võib tekkida USA vägede kojutoomise järgsel üleminekuperioodil Süürias,» kirjutati teadaandes.

Trump šokeeris oma liitlasi reedel, teatades plaanist tuua 2000 USA sõjaväelast ära Süüriast, kus nad aitasid koordineerida rahvusvahelist võitlust Islamiriigi vastu. Türgi aga tervitas seda sammu.

Tagasi üles