iDeal kampaania

Merkel: Prantsuse-Saksa koostöölepe on samm Euroopa armee suunas

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel (paremal) ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron allkirjastasid täna piirilinnas Aachenis kahepoolse koostööleppe.

FOTO: FRIEDEMANN VOGEL / EPA / Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles täna Prantsusmaa ja Saksamaa vahelise uue koostööleppe allkirjastamise eel, et leppe näol on tegemist ühe sammuga Euroopa armee loomise suunas.

Merkeli sõnul aitab täna allkirjastatud pakt ehitada üles Prantsusmaa ja Saksamaa ühist sõjaväelist kultuuri ja panustab Euroopa armee loomisesse, vahendas kantsleri sõnu uudisteagentuur AFP.

Merkel on üleskutsetega Euroopa armee loomiseks esinenud ka varem, kuid on sealjuures alati täpsustanud, et selle eesmärk oleks NATO Euroopa samba tugevdamine, mitte alliansiga konkureerimine või selle tegevuste dubleerimine. 

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas sügisel, et Euroopa peab vähendama sõltuvust Ameerika Ühendriikide sõjalisest jõust ja looma armee, mis kaitseks kontinenti nii Venemaa, Hiina kui Ameerika Ühendriikide eest. 

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel (paremal) ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron allkirjastasid täna piirilinnas Aachenis kahepoolse koostööleppe.

FOTO: FRIEDEMANN VOGEL / EPA / Scanpix

Saksamaa ja Prantsusmaa allkirjastasid täna piirilinnas Aachenis uue kahepoolse koostööleppe, mis rõhutab Euroopa ühtseid liberaalseid väärtusi. 

Leppes kohustuvad riigid tegema koostööd tähtsates Euroopa Liidu (EL) asjades ja ÜRO-s ning tihendama majandussuhteid. Samuti peaks lepe süvendama liitu kahe riigi vahel nii Euroopas kui rahvusvaheliselt. Üks selle sätteid näeb ette, et mõlemad valitsused teevad tööd selle nimel, et Saksamaast saaks ÜRO Julgeolekunõukogu alaline liige.

Pooled kinnitavad leppes oma pühendumust EL-ile ja NATO-le, kuid annavad ühtlasi signaali, et Berliin ja Pariis ühendavad jõud, et võidelda mõnede Euroopa rahvuslastest poliitikute püüdluste vastu EL-i murendada.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron astus täna vastu kõigile, kes on seadnud kahe riigi omavahelise leppe kahtluse alla või levitanud selle kohta valesid.

«Need, kes unustavad Prantsusmaa ja Saksamaa omavahelise leppimise väärtuse, muudavad end osalisteks mineviku kuritegudes. Need, kes levitavad valesid, teevad haiget neile inimestele, keda nad ajalugu korrata tahtes enda sõnul kaitsevad,» sõnas Marcron. 

Oma sõnavõtus viitas Macron tõenäoliselt Prantsusmaa parempopulistide liidrile Marine Le Penile, kes on levitanud väiteid, et Prantsusmaa hakkab jagama oma alalist kohta ÜRO julgeolekunõukogus Saksamaaga ning annab Prantsusmaa piiriregiooni Alsace'i osaliselt Saksa võimu alla. 

Prantsusmaa on kinnitanud, et ei kavatse oma alalist kohta Julgeolekunõukogus jagada. Lepingus ei mainita konkreetselt ka Alsace'i piirkonda, kuid selles nimetatakse võtmevaldkondi piiriülese koostöö süvendamiseks. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles