USA tahab võtta Brasiilia tähtsaks NATO-väliseks liitlaseks

Brasiilia president Jair Bolsonaro kinkis Donald Trumpile Valges Majas Brasiilia jalgpallikoondise särgi.

FOTO: Kevin Lamarque / Reuters / Scanpix

USA on valmis andma Brasiiliale USA tähtsa NATO-välise liitlase (MNNA) seisuse ja tegema riigiga koostööd Venezuela küsimuses, ütles USA presidendi Donald Trumpi julgeolekunõunik John Bolton. 

«Teeme uhkusega Brasiiliast oma tähtsa liitlase väljaspool NATO-t ja ootame kannatamatult koostööd Venezuela, Iraani ja Hiina suunal,» säutsus Bolton Twitteris.

Äsjast Trumpi ja Brasiilia presidendi Jair Bolsonaro kohtumist nimetas nõunik suureks kohtumiseks uue strateegilise partneriga.

USA lõi MNNA seisuse 1989. aastal. 1996. aastal said selle liikmed täiendavaid sõjalisi ja rahalisi soodustusi ning president võib anda riigile sellise staatuse 30 päeva pärast Kongressi teavitamist.

Selline seisus kahepoolsetes suhetes toob kaasa ühiste sõjaväeõppuste korraldamise ja kaitsealgatused, ühised sõjalised uuringud, osalemise terroritõrjeoperatsioonides, piirangutega relvade tarned ja ühised kosmoseprojektid.

USA tähtsad NATO-välised liitlased on Austraalia, Egiptus, Iisrael, Jaapan, Lõuna-Korea, Jordaania, Uus-Meremaa, Argentina, Bahrein, Filipiinid, Tai, Kuveit, Maroko, Pakistan ja Afganistan.

Tagasi üles