Trump võõrustab kriitikast hoolimata Valges Majas Orbánit

USA president Donald Trump võõrustab esmaspäeval Valges Majas Ungari peaministrit Viktor Orbánit (vasakul).

FOTO: AFP / Scanpix

USA president Donald Trump võõrustab esmaspäeval siseriiklikust kriitikast hoolimata Valges Majas Ungari peaministrit Viktor Orbánit.

Kõnelused Trumpiga annavad euroskeptilisele ja rändevastasele Orbánile hea platvormi oma vaadete edendamiseks vähem kui kaks nädalat enne Euroopa Parlamendi valimisi, millelt oodatakse suurt häälesaaki parempopulistidele.

Orbáni käremeelsus pagulaste ja «Brüsseli bürokraatide» aadressil on võõrandanud temast ka endisi konservatiivseid liitlasi.

«Tunnustades pikaajalisi suhteid Ühendriikide ja Ungari vahel, arutavad president ja peaminister viise, kuidas suurendada koostööd eri küsimustes, sealhulgas kaubandus, energeetika ja küberjulgeolek,» ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Teade kohtumisest tuli eelmisel nädalal samal päeval, kui USA välisminister Mike Pompeo tühistas ootamatult kohtumise Saksa kantsleri Angela Merkeliga, et sõita Iraaniga seotud pingete taustal Iraagi pealinna Bagdadisse.

Washingtoni suhted Budapestiga olid jahedad Ühendriikide eelmise presidendi Barack Obama ajal, kes kritiseeris Orbánit vabaduste piiramise ja meedia suukorvistamise eest.

Suhted on aga soojenenud Trumpi ametiajal, kuivõrd Orbáni migratsioonivastane poliitika peegeldab Trumpi enda soovi rajada Mehhiko piirile müür ja piirata rännet Ühendriikidesse.

Kriitikute sõnul ei tohiks Orbánit aga Washingtonis vastu võtta.

«Ungari peaminister ei kuulu Ovaalkabineti,» ütlesid Rob Berschinski inimõigusorganisatsioonist Human Rights First ja John Hopkinsi ülikooli professor Hal Brands Washington Postis avaldatud arvamusloos.

«See visiit on ränk viga. Seda mitte ainult sellepärast, et selles nähakse toetust liidrile, kes on edukalt lammutanud demokraatia, vaid ka sellepärast, et see kiidab heaks poliitika, mis on fundamentaalne oht transatlantilisele julgeolekule,» manitsesid nad.

Suure murekohana on välja toodud ka Ungari aina lähedasemad sidemed Venemaaga. Ka Pompeo hoiatas Orbánit selliste sidemete eest oma veebruarikuisel visiidil Budapesti.

Mitu USA kongressi demokraati tegid kirjas Trumpile üleskutse lükata kohtumine edasi, kuni Orbán «viib oma riigi tagasi demokraatia rajale ja austab inimõigusi».

Teises kirjas ärgitasid mõjukad demokraatidest ja vabariiklastest senaatorid presidenti väljendama Orbánile muret demokraatia lagunemise pärast Ungaris.

Tagasi üles