USA: Türgi võib Vene õhutõrjesüsteemist S-400 loobuda

Õhutõrje raketisüsteemid S-400.

FOTO: Reuters/ScanPix

USA arvates on võimalik, et Türgi loobub Venemaalt ostetud õhutõrjesüsteemist S-400, mis kahe NATO liitlase suhteid pingestab, ütles kõrge USA ametnik neljapäeval.

Washington hoiatab mitmendat kuud, et kui Türgi võtab Vene S-400 kasutusse, siis ohustab ta sellega lääneriikide kaitset ning plaani osta USA-lt sada varghävitajat F-35.

USA õhuväe ministrilt Heather Wilsonilt küsiti neljapäeval, kas on võimalik, et Türgi mõtleb S-400 ostu otsuse ümber.

«See on võimalik,» vastas ta. «Diplomaadid jätkavad selle kallal töötamist,» lausus Wilson. Ta kordas taas, et S-400 «pole F-35 omamisega ühildatav».

USA-l on Türgiga ühine F-35 tootmise programm, kuid Washington pani selle aprillis S-400 ostu pärast seisma. USA seadused lubavad kehtestada sanktsioone Vene firmadega relvatehinguid tegevatele riikidele.

Türgi sai lennukitest kaks kätte 2018. aasta juunis, kuid need püsivad praegu USA-s Arizona osariigis Phoenixis. Ametlikult on nad seal selleks, et Türgi piloodid saaksid õppida nendega lendama.

"Jätkame Türgi pilootide õpetamist Luke'i õhuväebaasis, kuid me ei arva, et saame viia need lennukid riiki, millel on S-400," lausus Wilson.

Ankara sõnul ei plaani ta S-400 ostu tühistada. Süsteemi esimesed osad võidakse kätte saada juba juunis või juulis.

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu siiski ütles aprillis, et Türgi on USA murest teadlik.

Türgi meedia sõnul mõtleb valitsus vaidluse lahendamiseks loobuda S-400 kasutuselevõtmisest või müüa need edasi kolmandale riigile.

Tagasi üles