Indias suri 47 last marjade söömisega seotud haigusesse

Litši viljad turul.

FOTO: SCANPIX

India Bihari osariigi võimude sõnul suri 47 last pärast litši viljade söömist tekkinud tüsistustesse.

Muzaffarpuri linna haigla sõnul on jaanuarist alates registreeritud 179 haigusjuhtumit, kuid alles viimase paari nädala jooksul on ohvrid viljade söömisega seotud tüsistustesse surnud.

Osariigi tervishoiuamet süüdistas laste surmades madalat veresuhkru taset, kuid lisas, et oma rolli mängis ka litši viljade söömine.

«Rahvusvahelised eksperdid on meile öelnud, et litši viljad sisaldavad mingit toksiini, mis ladestub laste maksas ja kui temperatuurid tõusevad, siis toksiinid vabanevad,» lausus osariigi tervishoiu vanemametnik Sanjay Kumar. «Kuumalaine on liiga intensiivne ja kestnud liiga kaua.»

«Fakt on see, et tegemist on litšikasvatuse piirkonnaga. Me kahtlustame, et litši viljadel on juhtumites oma osa. Kuid tõsi on ka see, et kui temperatuur langeb ja saabuvad vihmad, siis litšiga või ilma, juhtumid lõppevad,» lisas Kumar.

2014. aastal korraldatud uuringu andmetel võis üheks 2013. aastal Indias esinenud aju hüpertensiivse entsefalopaatia laine põhjuseks olla litši viljade söömine. Aju hüpertensiivne entsefalopaatia võib olla ka entsefaliidi tagajärg.

Uuringu kohaselt veetsid lapsed haiguspuhangu külades enamuse päevast ümbritsevates viljapuuaedades litše süües ning ei olnud koju naastes huvitatud kodusest söögist.

Lapsed, kes haigestusid, olid kahekordse tõenäosusega jätnud vahele õhtusöögi, mis võis põhjustada öise veresuhkru languse.

Veresuhkru langedes asus laste keha töötlema rasvhappeid, et veresuhkru taset tõsta. Kahel kolmandikul haigetest lastest leiti uriinist litšiseemnetes sisalduva toksiini jälgi, mis pärsib oluliselt glükoosi lagundamist. See viiski laste ohtlikult madala veresuhkru ja ajuturseni.

Kumari sõnul olid haiguse ohvrid pärit vaestest peredest, kellel ei ole suhkruvarusid ning on alatoidetud.

Osariigi ametnikud on väljastanud hoiatused lapsevanematele, pannes neile südamele, et lapsed peavad jooma piisavalt vett ega tohi tühja kõhuga magama heita.

Tagasi üles