Sudaani kindralid ja protestijuhid jõudsid võimujagamises kokkuleppele

Sudaani sõjalise nõukogu ja protestiliikumise esindajad Hartumis hotellis Corinthia võimujagamiseleppe kõnelusi pidamas.

FOTO: Ashraf Shazly / AFP / Scanpix

Sudaani valitsevad kindralid ning protestijuhid jõudsid täna uue valitsemiskogu moodustamises kokkuleppele, teatasid vahendajad.

Kokkulepe on läbimurre kõnelustel, mille eesmärk on lõpetada riigis kuid kestnud poliitkriis.

«Kaks poolt leppisid kokku suveräänse nõukogu loomises, millel on kolmeks aastaks või pisut rohkemaks sõjaväelase ja tsiviilisiku vahel roteeruv» president, ütles Aafrika Liidu vahendaja Mohamed El Hacen Lebatt ajakirjanikele.

Võimujagamislepe sündis kaks päeva kestnud kõnelustel, mis jätkusid kolmapäeval pärast eelmise vooru lagunemist mais. Vaidluse keskmes oli küsimus, kes hakkab riiki valitsevat uut kogu juhtima - kas tsiviilisik või sõdur.

Pingeid suurendas ka sõjaväelaste ohvriterohke rünnak protestijate laagrile 3. juunil. Rünnakus hukkus kümneid meeleavaldajaid ja sajad said viga.

Mõlemad pooled «nõustusid alustama nende kahetsusväärsete intsidentide üksikasjalikku, läbipaistvat, riiklikku ja sõltumatut uurimist, millega riik on viimastel nädalatel silmitsi seisnud», lausus Lebatt. Ta lisas, et nende seas on ka 3. juuni rünnak.

Võimulolevad kindralid olid varem lükanud juhtunu sõltumatu uurimise üleskutse tagasi. Protestijaid ühendav Vabaduse ja Muutuse Allianss käivitas seepeale oma uurimise.

Pooli vahendab lisaks Aafrika Liidule ka Etioopia.

Tagasi üles