Trumpi abi väitel oli demokraatide e-kirjade häkkimise taga Ukraina

Pilt 2016. aastast, kuid tollane vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump peab kõnet erakonna konverentsil. Trump vasaku õla juures seisab tema tollane kampaaniajuht Paul Manafort.

FOTO: RICK WILKING/REUTERS/Scanpix

USA justiitsministeeriumi eile avaldatud dokumentides märgiti, et presidendikandidaadi Donald Trumpi kunagine tippnõunik ja kampaaniajuht Paul Manafort levitas juba 2016. aasta suvel teooriat, et demokraatliku partei e-kirjade häkkimise taga on Ukraina, mitte Venemaa.

Trump ja tema esindajad on väitnud, et Kiiev häkkis Demokraatliku Rahvuskomitee serveritesse ja sokutas tõendeid Venemaa süüdi lavastamiseks, et kahjustada USA liidri valimise legitiimsust.

Trump avaldas tänavu Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskõile survet uurida nii seda vandenõuteooriat kui oma võimalikku valimisrivaali Joe Bidenit. See samm on Trumpi vastu alustatud tagandamisjuurdluse keskmes.

Eile avaldatud sajad leheküljed dokumente olid osa USA meediakanalitele Buzzfeed ja CNN antud esimesest kogumist. Buzzfeed ütles, et järgmised kogumid sisedokumente eriprokuröri Robert Muelleri juurdlusest Venemaa sekkumise kohta 2016. aasta valimistesse avaldatakse järgmised kaheksa aastat igal kuul.

Manafort levitas oma abide seas teooriat, et Ukraina, mitte Venemaa, häkkis Demokraatliku Rahvuskomitee serveritesse, ütles kampaaniajuhi abi Rick Gates julgeolekuametile FBI.

2016. aasta juulis alustas WikiLeaks tuhandete Demokraatliku Rahvuskomitee e-kirjade avaldamist, tekitades piinlikkust Trumpi rivaalile Hillary Clintonile. USA luure teatas hiljem, et häkkimise korraldasid Vene spioonid, kes andsid saadud materjalid üle WikiLeaksile.

Eile avaldatud dokumendid näitasid ka seda, kuidas Trump, tema tähtsamad abid ja perekonnaliikmed arutasid korduvalt, kuidas saada enda valdusesse demokraatide e-kirju, mida WikiLeaks oli omandanud.

Tagasi üles