USA ülemkohus mõtleb avaldada Trumpi vastuolulised rahaandmed

USA president Donald Trump tänavu novembris.

FOTO: Mandel Ngan / AFP / Scanpix

USA ülemkohus teatas eile, et kuulab ära president Donald Trumpi palved hoida tema maksu-, panga- ja rahaandmed avalikkuse eest peidus ning langetab otsuse hiljemalt juunis, otse keset 2020. aasta presidendivalimiste kampaaniat.

Trump üritab blokeerida ligipääsu oma rahaandmetele hagides, millega on seotud New Yorgi prokurörid ja kongressi esindajatekoda. Kui kohus otsustab presidendi kahjuks, siis võidakse kiirelt avaldada andmed, mida Trump on üritanud hoida iga hinnaga salajas.

Alama astme kohtute arvates peab Trump andmed üle andma. Kuid presidendi advokaadid vaidlustasid need seisukohad ülemkohtus, sest nende arvates kehtib presidendile puutumatus.

Ülemkohus, kus istuvad enamuses konservatiivsed kohtunikud, teatas, et kuulab argumendid ära märtsis algaval istungjärgul ja langetab otsuse enne istungjärgu lõppu 30. juunil.

New Yorgi kinnisvaraärimees Trump on esimene USA president pärast Richard Nixonit, kes jättis oma maksuandmed avaldamata. Tema väitel teeb maksuamet andmetest auditit.

Esindajatekoja demokraadid pöördusid andmete sunniviisiliseks avaldamiseks kohtutesse ja esitasid selleks kaks hagi, mida peetakse tähtsaks proovikiviks võimude lahususele.

Manhattani prokurör Cyrus Vance noorem nõuab Trumpilt viimase kaheksa aasta maksudeklaratsioone osana kriminaaluurimisest, mille keskmes on presidendi endise ihuadvokaadi Michael Coheni maksed pornotähele Stormy Danielsile.

Väidetavalt oli Trumpil Danielsiga seksuaalsuhe ja Cohen maksis Trumpi korraldusel naisele 2016. aasta presidendikampaania ajal raha, et ta oma lugu ei avaldaks.

Föderaalne apellatsioonikohus andis Trumpile korralduse dokumendid üle anda, kuid presidendi advokaadid vaidlustasid otsuse. Nende arvates kehtib Trumpile puutumatus nii kohtu alla andmise kui ka tema uurimise ees.

Tagasi üles