Põhja-Korea ähvardab relvaprogramme hoogustada

Põhja-Korea rakett

FOTO: STR/AFP

Pyongyang hoiatas teisipäeval, et võib valida «uue tee» ja oma relvaprogramme hoogustada, kuna Washington kehtestas Põhja-Korea ettevõtetele uued sanktsioonid.

Põhja-Korea esindaja Ju Yong-chol ütles Genfi desarmeerimiskonverentsil, et tema riigi püüetele parandada suhteid Washingtoniga on vastatud vaenulikult.

«USA räägib küll dialoogi jätkamisest, kuid tal ei ole algusest peale olnud vähimatki kavatsust loobuda oma vaenulikust poliitikast KRDV (Korea Rahvademokraatliku Vabariigi) suhtes,» ütles Ju.

«KRDV töötab järjepidevalt riikliku julgeoleku seisukohast oluliste ja hädavajalike strateegiliste relvade kallal, kuni USA loobub oma vaenulikust poliitikast ning Korea poolsaarel valitseb kestev rahu.»

Relvaprogrammide ulatus sõltub USA edasisest suhtumisest, lisas Ju.

Pyongyang on tulistanud välja rakette, mille lennuulatus võimaldab rünnata kogu USA mandriosa, ja on teinud kuus tuumakatsetust. Viimane oli 16 korda võimsam kui Hiroshima plahvatus.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un teatas detsembris, et lõpetab moratooriumi tuuma- ja mandritevaheliste ballistiliste rakettide katsetustele, mis on olnud USA presidendi Donald Trumpi kaks aastat kestnud diplomaatiliste ponnistuste keskmes.

Trump ja Kim on kohtunud kolm korda, esimesel kohtumisel 2018. aasta juunis Singapuris kirjutati alla ebamäärases sõnastuses tuumadesarmeerimisavaldusele.

Pärast teist kohtumist Hanois on kõnelused takerdunud.

Jaanuari alguses teatas USA, et külmutab kahe Põhja-Korea võõrtööjõudu kasutava ettevõtte varad Ühendriikides ja kuulutab tehingud nendega kuriteoks. 

USA ametnikud ütlesid 2017. aastal, et Põhja-Koreal on välisriikides üle 100 000 töötaja, kes teenivad kodumaale aastas 500 miljonit dollarit.

«Kui USA jätkab minu riigi survestamist ja sanktsioonide kehtestamist, võime olla sunnitud otsima uue tee, et kaitsta oma suveräänsust ja ülimaid riiklikke huve,» ütles Ju.

Ta ei täpsustanud, mida riik kavatseb ette võtta, kuid desarmeerimiskonverentsil viibinud USA suursaadik Robert Wood ütles ajakirjanikele, et ähvardus on murettekitav.

«Ma loodan, et nad ei räägi 2018. aastal president Trumpi ja esimees Kimi vahel saavutatud kokkuleppest taganemisest,» ütles ta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles