Vene saatkond Washingtonis kutsub USA ametnikke Krimmi külastama

Mošee Simferopolis Krimmi poolsaarel veebruar 2019.

FOTO: TASS/Scanpix

Vene suursaatkond Washingtonis palub USA võimudel lõpetada avalikkuse eksitamine Krimmi staatuse küsimuses ja meeles pidama, et Krimm on Venemaa.

«Ameerika kolleegidel on ülim aeg meeles pidada, et Krimm on Venemaa. See küsimus on täielikult ja pöördumatult lukus. Me soovitame Ühendriikidel lõpetada avalikkuse eksitamine,» ütles saatkond ingliskeelses avalduses, mis on vastuseks USA välisministri Mike Pompeo sõnadele, et Ameerika ei tunnusta Krimmi Venemaa osana.

«Ameerika võiks parem suunata oma pingutused tagamaks, et Kiiev täidab endale Minski leppega võetud kohustused,» lisatakse saatkonna avalduses.

«Ameerika võimud ei ole viimase kuue aasta jooksul veel vaevunud poolsaart külastama ja ei ole tegelikku olukorda oma silmaga näinud.»

«Meie oleme omalt poole valmis valitsuse esindajatest koosneva delegatsiooni Krimmi vabariigis ja Sevastopoli linnas vastu võtma.»

«Oleme kindlad, et pärast sellist visiiti on kõik Washingtoni mured lõplikult lahendatud. Katsed eirata või eitada referendumil langetatud üleriigilist otsust kuritarvitatud klišeedega annektsioonist ja okupatsioonist on vale ja kunstlik.»

Avalduses lisatakse, et Krimm on viimastel aastatel kiiresti arenenud ning sealsete kodanike elu on Ukraina ajaga võrreldes paranenud. 

Krimmi poolsaar Simferopol jaanuar 2020. 

FOTO: TASS / SCANPIX

Ka kõigi piirkonna rahvusvähemuste huvidega arvestatakse, kinnitas saatkond ja tõi esile krimmitatarlased, kelle «vaimu- ja usuelule on tagatud oluline toetus».

Krimmi vabariigi põhiseadus kindlustab krimmitatarlaste seaduslikud õigused ja nende keel on saanud riigikeele staatuse, öeldakse avalduses.

«2020. aasta lõpuks valmib Simferopoli mošee ehitus. Spetsialistid töötavad juba mihrabi kallal. Meil oleks hea meel näha avatseremoonial külalisi USA-st.»

Pompeo ütles neljapäeval, Krimmi annekteerimise kuuendal aastapäeval, et USA ei tunnusta iial Krimmi kuuluvust Venemaale.

Vene saatkond nimetas Pompeo avaldust «väljakutseks tegelikkusele».

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles