Euroopa Liidu välispoliitikajuht ajas Ukraina ja Valgevene segamini, kuid kinnitas, et EL ei pea Lukašenkat seaduslikuks presidendiks

Josep Borrell 15. septembri plenaaristungil.

FOTO: FRANCISCO SECO / POOL/EPA

Euroopa Liidu jaoks on olukord selge - Valgevene 9. augusti presidendivalimisi saatis pettus, ütles EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell teisipäeval Euroopa Parlamendi täiskogule.

«President Aleksandr Lukašenko ei ole Valgevene seaduslik riigipea,» ütles Borrell.

Kummati tegi Borrell algselt kõneapsu, nimetades Lukašenkot mitte Valgevene, vaid Ukraina ebaseaduslikuks presidendiks.

«Meie jaoks on täiesti silmnähtav: arvame, et 9. augustil toimunud valimisi võltsiti. Seepärast ei ole Lukašenka meie jaoks Ukraina seaduslik president,» ütles Borrell sissejuhatuseks.

Sellele järgnenud pausi ajal ütlesid saadikud talle ette, et ta peaks kõnelema Valgevenest.

«Oh, vabandage, Valgevene,» parandas end Borrell, ja jätkas: «Millest ma küll mõtlesin? Vabandage väga. Ma hindan selle parlamendi toetust ja hoiatust, et ma tegin vea... Me ei tunnusta Lukašenkat Valgevene seadusliku presidendina,» ütles Borrell.

Borrell tõi ühtlasi välja tuhandete rahumeelsete meeleavaldajate vahistamise protestide ajal. Borrelli kinnitusel on ühtlasi tõendeid sadade inimeste piinamistest.

Valgenes on pärast presidendivalimisi toimunud mitmeid Lukašenka valitsuse vastaseid massimeeleavaldusi, kus julgeolekujõud on kasutanud protestijate vastu meetmeid, mis on pälvinud rahvusvahelise üldsuse hukkamõistu.

Leedu seim võttis eelmisel neljapäeval vastu otsuse, milles opositsioonijuhti Svjatlana Tsihhanovskajat nimetatakse «valitud presidendiks».

Rahvusvahelist üldsust kutsutakse üles Valgevene sündmustele reageerima ja tõkestama Venemaa katseid määrata selle riigi poliitilist suunda. Otsuses nimetatakse president Aleksandr Lukašenkat ebaseaduslikuks riigipeaks ja kutsutakse rahvusvahelist üldsust hindama ükskõik milliseid tema tegusid lepingute sõlmimisel Venemaaga rahvavastasteks kuritegudeks ja riigi annekteerimiseks.

Tagasi üles
Back