Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Biden lubas holodomori mälestuspäeval Ukrainale toetust

Joe Biden FOTO: Samuel Corum

President Joe Biden nimetas kolmapäeval Stalini perioodi näljahäda Ukrainas tahtlikuks ja lubas USA toetust Ukraina võitluses Venemaaga.

Miljonid ukrainlased surid aastatel 1932–1933 tollase Nõukogude Liidu juhi Jossif Stalini ajal korraldatud kollektiviseerimise käigus, mis jättis maaharijad toiduta. Näljahäda tuntakse holodomori nime all, mis tähendab näljaga suretamist. Selle ohvreid mälestatakse igal aastal novembris.

«Austame pühalikult miljoneid süütuid ukrainlasi, kes kannatasid ja hukkusid holodomori ajal,» ütles Biden avalduses. «Mehed, naised ja lapsed, kes selle näljahäda ajal oma elu kaotasid, olid Jossif Stalini režiimi julma poliitika ja tahtlike tegude ohvrid,» lisas ta.

Viidates praegustele pingetele Ukraina ja Vladimir Putini juhitud Venemaa vahel kinnitas Biden USA kõikumatut toetust Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

Lääneriigid on juhtinud tähelepanu Vene vägede koondumisele Ukraina piiri äärde, tõstatades mure võimaliku sissetungikavatsuse pärast. Moskva on süüdistanud Läänt desinformatsioonis ja "hüsteeria" külvamises.

Tagasi üles
Back