EL-i sõjalise komitee esimees: ühiste relvajõudude loomisel pole mõtet

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Euroopa Liidu sõjalise komitee esimees kindral Patrick de Rousiers
Euroopa Liidu sõjalise komitee esimees kindral Patrick de Rousiers Foto: SCANPIX

Euroopa Liidu (EL) ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika tugevdamine ei vii Euroopa sõjaväe loomiseni, kinnitas EL-i sõjalise komitee (ELSK) esimees kindral Patrick de Rousiers kolmapäeval Vilniuses usutluses BNS-ile.

Prantsuse kindrali sõnul on mõnede Euroopa poliitikute pakutud visioon "puhtalt teoreetiline" ja mõttetu.

"Ei, ei, üldsegi mitte. See ei ole eesmärk," tõrjus de Rousiers väiteid Euroopa armee moodustamise kavatsusest. "Kui me seda teeksime, dubleeriks see liikmesriikide olemasolevaid võimekusi ja oleks mõttetu. Minu meelest on see puhtalt teoreetiline kujutlus."

Kindral rõhutas, et iga armee peamine ülesanne on kaitsta riigi kodanikke välisohtude eest, kuid EL-i ulatuses on see võimatu.

Ta tõi Euroopa riikidest näiteks Küprose, Portugali, Rootsi, Leedu ja Prantsusmaa, kel kõigil on erinev keskkond, geopoliitiline asend ja ootused. "Ei saa olla Euroopa armeed, mis kaitseks neid kõiki, sest see ei vastaks iga riigi ootustele."

Ühine julgeoleku- ja kaitsepoliitika (ÜJKP) on hakanud omandama EL-i aruteludes üha tähtsamat kohta, detsembris on sel teemal kavas tippkohtumine. EL-i eesistuja Leedu on kavandanud tippkohtumise eelsele ajale mitmeid kaitseteemalisi kohtumisi.

EL-i alalise sõjaväe idee ei ole väga populaarne, aga aeg-ajalt on mõned mõjukad poliitikud selle toetuseks sõna võtnud. Nii on Saksa välisminister Guido Westerwelle öelnud, et see peaks olema ühenduse kaugem eesmärk.

De Rousiers lisas, et ei maksa karta, nagu võiks EL-i kaitsepoliitika nõrgendada NATO-t ning EL-i ja USA transatlantilisi suhteid. "Ma saan täiesti aru, et seda kardeti mõne aasta eest, aga nüüd on ajad muutunud. Maailm on teistsugune. NATO-l ja EL-il on teineteisega tihedad sidemed, see ei ole konkurents," kinnitas kindral.

"See oleks dubleerimine, kui me teeksime samu asju. Aga me ei tee samu asju."

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles