Läti: pinged Venemaaga on suurimad pärast Kuuba raketikriisi

Edgars Rinkēvičs.

FOTO: SCANPIX

Ida-Lääne suhted on halvimad pärast 1962. aasta Kuuba raketikriisi ning selle põhjuseks on Venemaa tuumaähvardused ja tegevus Ukrainas, ütles Läti välisminister Edgars Rinkēvičs neljapäeval Austraaliat külastades uudisteagentuurile Reuters.

Ministri sõnul teevad ärevaks Venemaa avaldused valmisolekust kasutada tuumarelva. «Minu arvates ei ole midagi sellist olnud alates 1962. aastast, Kuuba raketikriisist saadik.»

Rinkēvičsi sõnul näitab Moskva tuumaretoorika, et NATO peab paigutama piirkonda rohkem sõdureid ja relvi ning et allianss peab «olema valmis igasugusteks võimalusteks».

Nelja kuu eest Minskis sõlmitud relvalepe rahustas olukorda Ida-Ukrainas, aga lahingud ei ole lakanud ja inimesi hukkub iga päev. Euroopa Liidu liikmesriigid otsustasid kolmapäeval pikendada Venemaale Ukraina-agressiooni eest kehtestatud sanktsioone 2016. aasta 31. jaanuarini.

Rinkēvičs ütles, et sanktsioonide pikendamise tingis relvarahurikkumine, ja hoiatas, et pingete jätkuv süvenemine võib olukorra kontrolli alt viia.

«Oleme situatsioonis, kus Minski lepet võidakse iga hetk rikkuda ja sel juhul seisame silmitsi täiesti teistsuguse olukorraga, mis ei lähe paremaks,» ütles Läti välisminister.

Venemaa teatas sel nädalal, et täiendab oma tuumaarsenali 40 uue mandritevahelise ballistilise raketiga, suurendades veelgi pingeid Moskva ja Lääne vahel.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles