USA kehtestas Iraanile raketiprogrammiga seoses uued sanktsioonid
Täiendatud 20.05!

Seinamaaling Iraani pealinna Teherani tänaval

FOTO: SCANPIX

Ühendriigid teatasid pühapäeval uutest Iraani-vastastest sanktsioonidest seoses riigi ballistilise raketi programmiga, päev varem tühistas USA Teheranile tuumaprogrammi tõttu kehtestatud sanktsioonid.

Sanktsioonid kehtestati viie Iraani kodaniku ning Araabia Ühendemiraatides ja Hiinas tegutseva ärivõrgustiku suhtes, teatas USA rahandusministeerium avalduses.

Washington on korduvalt süüdistanud Iraani raketikatsetustega ÜRO sanktsioonide rikkumises.

«Võrgustik ähmastas kolmandates riikides varifirmasid kasutades raketitehnoloogia leviku seisukohast tundlike kaupade lõppkasutajat, pettes välismaiseid tarnijaid,» seisis rahandusametkonna avalduses.

«Viis isikut töötasid Iraanile ballistiliste rakettide komponentide hankimise nimel,» lisati avalduses.

Ühendriikide rahandusministeeriumi ametnik Adam J. Szubin ütles, et «Iraani ballistilise raketi programm kujutab endast tõsist ohtu regionaalsele ja globaalsele julgeolekule ja selle suhtes jäävad kehtima rahvusvahelised sanktsioonid». 

Iraani presidendilt Hassan Rouhanilt küsiti poolteist tundi enne USA teadaannet uutest sanktsioonidest, mis juhtub, kui Ühendriigid kehtestavad uued sanktsioonid või rikuvad tuumaleppe tingimusi.

«Igale sammule järgneb reaktsioon,» lausus president. «Iga ameeriklaste kehtestatud meede saab kohase vastuse,» lubas Rouhani.

Euroopa Liit ja USA tühistasid laupäeval Iraanile seoses riigi tuumaprogrammiga kehtestatud sanktsioonid pärast Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) kinnitust, et Teheran on täitnud tuumaleppes sanktsioonide tühistamiseks ettenähtud tingimused.

Tagasi üles