Lätis läheneb pingeid tekitav leegionäride päev

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Leegionäride marss 2014. aasta kevadel Riias.
Leegionäride marss 2014. aasta kevadel Riias. Foto: SCANPIX

Riia linnavõimud andsid loa korraldada 16. märtsil seoses Teises maailmasõjas natsionaalsotsialistliku Saksamaa mundrit kandnud sõjameeste iga-aastase mälestuspäevaga kolm üritust.

Linnavolikogu loal tohib rahvuslik organisatsioon Daugavas Vanagi korraldada sel päeval pealinnas mälestusrongkäigu. Lisaks anti ürituse korraldamiseks luba rühmitusele Läti Antinatslik Komitee ning Sõdurite Toetusühing, neist esimene korraldab meeleavalduse mälestuspäeva tähistamise ja natsismi heroiseerimise vastu, Sõdurite Toetusühing lubab aga rongkäiku jälgivatele inimesele jagada infomaterjale Läti leegioni ajaloo kohta.

Riia linnavõimude teatel on eesmärgiks, et rongkäigulised ja nende vastased üksteisele liiga lähedale ei satuks. Erinevalt varasematest aastatest ei lubata ka valjuhääldite kasutamist.

Kui näiteks Läti eelmine peaminister Laimdota Straujuma keelas oma valitsuskabineti ministritel leegionäride päevast osavõtu, vallandades ka ühe keeldu eiranud ministri, siis Läti uus peaminister Māris Kučinskis on öelnud, et lõpliku otsuse langetab iga minister ise. Seetõttu on tõenäoline, et mälestuspäeval osalevad valitsusliitu kuuluva rahvuslaste ühenduse poliitikud eesotsas justiitsminister Dzintars Rasnačsiga.

Leegionäride päev

  • Sel päeval mälestatakse 1944. aastal Velikaja jõel peetud lahingut, milles Punaarmee sai Saksa mundris sõdinud Läti üksustelt lüüa.
  • 1943. aastal Hitleri korraldusel asutatud ja relva-SSi koosseisu kuulunud Läti leegion polnud siiski vabatahtlike üksus, nagu Natsi-Saksamaa seda kujutada üritas. Valdavalt kuulusid sinna sundmobilisatsiooni käigus värvatud mehed.
  • 1952. aastal hakkas läänes loodud sõjaveteranide ühendus Daugavas Vanagi 16. märtsi tähistama leegionäride päevana.
  • 1998. aastal lisati see Läti sõdurite mälestamispäevana ka ametlike tähtpäevade loetellu, kust see aasta hiljem rahvusvaheliste ringkondade ja venekeelse elanikkonna survel kustutati.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles