USA sõjavägi aitab Türgit operatsioonis ISISe vastu

Türgi peaminister Binali Yildirim kohtumas USA asepresident Joe Bideniga.

FOTO: Reuters/ScanPix

USA toetab Türgi pealetungi äärmusrühmitusele ISIS Süüria territooriumil õhujõudude ja luureinfoga ning annab nõu, avaldas Ühendriikide kõrge ametnik täna.

«Me tahame aidata türklastel ISISe piirist eemale tõrjuda,» ütles ametnik, kes saadab Türki saabunud USA asepresidenti Joe Bidenit.

Biden kohtub Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani ja peaministri Binali Yıldırımiga, et parandada suhteid, millele andis hoobi Türgi 15. juuli riigipöördekatse.

«USA ja Türgi sõjaväelased arutavad Süüria piiri lähedal asuva Jarabluse linna vallutamise plaani. ISISe tugipunkt Jarablus on Türgi pealetungi peamine sihtmärk,» seletas tundmatuks jääda soovinud ametnik.

«Ühendriigid kooskõlastavad asja nendega, meie nõuandjad on türklastega koos planeerimisrakukeses,»  ütles ta. «Jarabluse operatsiooni korral anname õhutuge,» lisas ametnik.

Isiku sõnul aitab Washington hoolitseda ka selle eest, et kaugemal lõuna pool paiknevad kurdi võitlejad ei hakkaks põhja Jarabluse poole liikuma ega provotseeriks sellega konflikti Türgi vägedega.

«USA on kurdide ja araablaste liitu Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) hoiatanud, et nende põhja poole liikumist ei soovita ja õhutuge ei ole sellel oodata,» rõhutas ametnik.

«See peaks andma meile hingetõmbeaega, et Jarabluse operatsioon korda läheks,» arvas isik.

Türgi väed alustasid operatsiooni «Eufrati kilp» täna varahommikul suurtükirünnakutega mitmekümnele ISISe sihtmärgile Jarabluse ümbruses. Seejärel suundusid üle piiri tankid ja eriüksused, mida toetasid Süüria opositsiooniväed.

Tagasi üles