Saada vihje

KOHALIK VAADE. Briti internetitroll põhjustas Ungaris skandaali

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Milo Yiannopoulos oma «Trollideakadeemia tuuril» Austraalias Sydneys.
Milo Yiannopoulos oma «Trollideakadeemia tuuril» Austraalias Sydneys. Foto: Richard Milnes / Mega Agency / Scanpix

Kujutage endale ette anekdootlikku olukorda, kus Poola ja Ungari välisminister kuulavad esireas ettekannet avalikult homoseksuaalselt paremäärmuslikult aktivistilt, kel on ühtlasi vabameelsed vaated pedofiiliale.

See oleks Ungari valitsuse toel äärepealt tõeks saanud, kuna nende rahastatud Visegrádi ehk V4 riikide Ungari, Poola, Tšehhi ja Slovakkia konverentsi külalisesineja pidi olema ei keegi muu kui endine paremäärmuslikuks tituleeritud veebilehe Breitbart News vanemtoimetaja Milo Yiannopoulos.

Kui aus olla, ei olnud Yiannopoulos ainus vastuoluline isik, kes sai kutse esineda üritusel «Euroopa tulevik». 23. jaanuaril algava kolmepäevase kohtumise programmis pidid figureerima ka erakonnaga Alternatiiv Saksamaale (AfD) heades suhetes Saksa paremäärmuslik aktivist Götz Kubitschek ning sotsioloog Frank Furedi (ungari juurtega mehe sünnipärane nimekuju on Ferenc Füredi – toim), kes oli 1970. aastate lõpus Suurbritannia Revolutsioonilise Kommunistliku Partei asutaja ja juht, kuid kelle süda kuulub nüüd pigem poliitilise spektri paremale servale.

Minevikuvorm ei ole siinkohal juhuslik – mõni päev pärast seda, kui ajakirjanikud programmist teadlikuks said, tühistati kogu konverentsi kava. Selle asemel on ürituse kodulehel tühi koht ja kiri «peagi tulekul» ning uut plaani pole välja kuulutatud. Peatatud on ka üritusele registreerumine.

«V4 Ungari presidentuuri väljapaistavaks kultuuriliseks ja teaduslikuks ürituseks» tituleeritud konverentsi muud detailid on jäänud samaks. Üritust rahastab Ungari välis- ja majandusministeerium koostöös võimupartei Fideszi mõttekoja Századvégiga.

Tegelik organisaator, kes vastutab ka külaliste kutsumise eest, on ajaloolaste seltsi juht Mária Schmidt, kes on muuhulgas ka Budapestis asuva muuseumi Terror Háza (Õuduste Maja) direktor.

Ürituse plaaniliste arutelude hulgas leiab teema «Euroopa kultuuride kokkupõrkest» – eesmärk on arutleda, kas Euroopa suudab saada lahti teisitimõtlejate häbistamisest. Lisaks arutletakse migratsiooni ja ümberasustamise üle ning väideldakse, kas Euroopa ohverdab kultuurilise süü tõttu kristluse, vabaduse ja oma eluviisi. Teised diskussioonid keskenduvad tehisintellekti arengule, V4 tulevikule ja Euroopa ühisarmee loomise vajadusele.

Huvitaval kombel ei pannud vestlusteemad kedagi kulmu kergitama, kuid uudised esinejatest levisid kiiresti. Otsus kutsuda Yiannopoulos konverentsile ei tekitanud üllatust mitte ainult Ungaris, vaid ka rahvusvahelisel areenil.

«Milo kaasamist on võimatu mõista – ta on ülbe, avalikult homoseksuaalne internetitroll, samas kui Fidesz üritab jätta endast muljet kui konservatiivsest pereväärtustele orienteeritud erakonnast,» sõnas Euroopa paremäärmuslike liikumiste ekspert Cas Mudde uudistekanalile Al Jazeera.

Mitme Ungari väljaande teatel ei olnud kõrgetel valitsusametnikel aimugi, et Yiannopoulos pidi konverentsil kõnega esinema. Tegelikult ei olnuks tema ettekanne osa ametlikust programmist, vaid pidanuks toimuma konverentsi eelõhtul.

Mõni päev pärast seda, kui uudis sai avalikuks, kiirustas Fideszi fraktsiooniliider Gergely Gulyás meedia väiteid parandama, öeldes, et valitsus ei olnud ürituse korraldamise juures üldse tegev. Lisaks rõhutas ta, et on äärmiselt ebatõenäoline, et Yiannopoulost oleks üritusele kutsutud.

«Me oleme pedofiiliale vastu ja näeme sõgedust sellena, mis see on – sõgedusena. Demokraatlikes debattides on tarvis jätta ruumi ka eriarvamustele, kuid mõned neist ei saa olla aktsepteeritavad, näiteks pedofiilia populariseerimine,» lausus Gulyás.

Vaid mõni nädal enne konverentsi otsustas ka üritust korraldanud organisatsioon oma käed puhtaks pesta. Pole teada, kas mängus oli valitsuse käsi, kuid veebilehel ilmunud teadaandes kuulutati, et üritus lükatakse edasi ning see toimub pärast üldvalimisi.

«Kesk-Euroopa Ajaloo ja Ühiskonna Avaliku Uurimise Fondi korraldatud konverents pealkirjaga «Euroopa tulevik» ning selle teemad ja kutsutud külalised on segatud valimiste-eelsesse poliitilisse partisanivõitlusesse. See muudab võimatuks erinevaid arvamusi kaasava vaba mõttevahetuse toimumise. Fond on seega otsustanud lükata konverentsi edasi parlamendivalimistejärgsesse maikuusse. Esinejaid on uuest kuupäevast teavitatud,» seisab teates.

Seega ei ole välistatud, et Yiannopoulose külaskäik Ungarisse on lihtsalt nihutatud hilisemale kuupäevale. Kuulduste järgi nõuab tema osalemist ka üritust korraldava fondi juhataja.

Kuid välisministeeriumite allikate sõnul on teised V4 riigid kasutanud võimalust diplomaatiliste kanalite kaudu oma rahulolematust väljendada. Eriti mures olid Poola ametnikud, kes tunnevad, et programm ei ole kooskõlas nende konservatiivse moraaliga.

Eksperdid usuvad, et Ungari valitsus ei riski hakata Visegrádi riikide ühtsust lõhkuma. Ajal, mil Poola uus peaminister Mateusz Morawiecki tegi oma esimese välisvisiidi just Budapesti ning Tšehhi uus valitsusjuht Andrej Babiš juhib riiki populistlikele radadele, ei taha Ungari peaminister Viktor Orbán hakata väärtuslike liitlaste toetusega mängima.

Infokast

Milo Yiannopoulos

Paremäärmuslik troll, nagu paljud seda 33-aastast meest kutsuvad, ei ole kunagi kartnud minna vastuollu peavooluvaadetega.

Pärast ülesastumist videos, kus ta paistab loetlevat vabandusi pedofiilia õigustamiseks, sai temast Ameerika Ühendriikides persona non grata.

Skandaal lõpetas mehe karjääri: tema kirjastaja loobus raamatulepingust, lisaks oli ta sunnitud ka Breitbart Newsist lahkuma.

Yiannopoulos esineb sageli feministide ja põgenike vastaste sõnavõttudega. Kord teatas ta ühes raadiosaates, et kui Austraalia lubab riiki 12 000 Süüria põgenikku, lõppeb see nende tütarde vägistamisega.

Kuigi ise on homoseksuaalne ning oma pikaaegse partneriga abielus, on ta tihti väljendanud vastuseisu ka seksuaalvähemuste õigustele ja samasooliste abielule.

Kommentaarid
Tagasi üles