Trump tühistas USA välisministri plaanitud visiidi Põhja-Koreasse

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
USA välisminister Mike Pompeo ja Põhja-Korea võimupartei juhtivametnik Kim Yong Chol.
USA välisminister Mike Pompeo ja Põhja-Korea võimupartei juhtivametnik Kim Yong Chol. Foto: Andrew Harnik / AP/Scanpix

USA president Donald Trump tühistas reedel välisminister Mike Pompeo järgmisele nädalale kavandatud visiidi Põhja-Koreasse ning kritiseeris Hiinat tahtmatuse tõttu aidata kaasa Pyongyangi survestamisele tuumarelvadest loobuma.

«Olen palunud välisminister Mike Pompeol mitte minna praegu Põhja-Koreasse, sest ma tunnen, et me ei tee piisavaid edusamme Korea poolsaare tuumavabaks muutmisel,» säutsus Trump Twitteris.

«Lisaks, meie palju karmima kaubandusalase hoiaku tõttu Hiina suhtes, ei usu ma, et nad aitavad tuumavabaks muutmise protsessiga nii, nagu nad seda varem tegid (hoolimata ÜRO sanktsioonidest, mis on jõus),» sõnas Ühendriikide riigipea.

Ta lisas, et Pompeo visiit Põhja-Koreasse saab siiski «lähiajal teoks», kuid see juhtub ilmselt siis, kui Ühendriikide ja Hiina kaubandussuhted on «lahendatud».

«Vahepeal tahan edastada esimees Kimile oma parimad soovid ja lugupidamise. Ma ootan võimalust teda peagi näha,» säutsus Trump.

Pompeo ütles neljapäeval, et sõidab koos äsja ametisse nimetatud USA eriesindajaga Põhja-Korea küsimuses Stephen Bieguniga järgmisel nädalal Põhja-Koreasse, «et saavutada Põhja-Korea lõplik, täielikult tõendatav tuumavabaks muutmine, nagu oli kokku lepitud esimees Kim Jong-uniga».

Tegemist olnuks Pompeo neljanda reisiga Põhja-Koreasse ning teisega pärast Trumpi ja Kimi ajaloolist tippkohtumist 12. juunil.

Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un allkirjastasid 12. juunil Singapuris kohtudes ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse suunas. Lubadus jäi kaugele Ühendriikide kauaaegsest nõudmisest Pyongyangi tuumaarsenali täielikuks, kontrollitavaks ja pöördumatuks lammutamiseks.

Trump on nimetanud tippkohtumist Kimiga ajalooliseks läbimurdeks, kuid mõlemad pooled on kurtnud hiljem edusammude puudumise üle.

Ühendriikide välisministeerium teatas hiljuti, et läbirääkimised Pyongyangi tuumarelvitustamise üle on pärast vahepealset teravuste vahetamist normaliseerunud ja liiguvad õiges suunas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles