Briti Brexiti-minister heidab EL-ile ette laiska mõtlemist

Briti Brexiti-minister Steve Barclay.

FOTO: PA Wire / SCANPIX

Briti Brexiti-minister Steve Barclay taunib Euroopa Liidu "laiska mõtlemist" lahutusprotsessis ja kannustab Brüsselit suuremale ambitsioonikusele tulevasele koostööle mõeldes.

EL-i liidrid kohtuvad Rumeenias Sibius ilma Suurbritanniata, kuid kohal viibiv Barclay kasutas täna ära üht kõrvalüritust, et ärgitada EL-i laskma lahti «Nigel Farage'i väikeinglaslikust Brexiti-kuvandist».

Väljendit «Little Englander» kasutati 19. sajandil liberaalse partei tiiva kohta, kes oli vastu Briti impeeriumi laiendamisele Inglismaa territooriumist kaugemale. Hiljem on see kasutusel olnud halvustava väljendina inglise marurahvuslaste, aga ka globalismi ja Euroopa Liidu vastaste kohta. 

Barclay soovitab EL-il vaadata kaugemale Westminsteri jagelemisest lahkumisleppe üle ja keskenduma tulevasele koostööle.

«Minu põlvkonna ÜK poliitikute jaoks oli Brexit usalduse ja optimismivõimalus, soov olla globaalsem,» ütles minister.

«Kindlasti ei olnud see Nigel Farage'i väikeinglaslik Brexiti-kuvand ja minu arvates takistab laisk mõtlemine liiga sageli Brexitist avameelselt rääkimast ning vaatamast ÜK ja Euroopa suhteid pikaajalises perspektiivis.»

Suurbritannia pidanuks lahkuma EL-ist 29. märtsil, kuid Briti parlament ei ole peaminister Theresa May saavutatud lahkumislepet heaks kiitnud ja nii on tähtaeg edasi lükatud.

Sibiu tippkohtumise eesmärk on kaardistada ühenduse Brexiti-järgset tulevikku.

May ei võta kohtumisest osa, kuid Barclay viis EL-i ministrid ja Euroopa Parlamendi liikmed kurssi Briti erakondade läbirääkimiste käiguga.

Tagasi üles