iDeal kampaania

Raport: Huawei aitas ehitada Põhja-Korea mobiilsidevõrku

Naine Pyongyangis mobiiltelefoniga rääkimas.

FOTO: ED JONES / AFP / SCANPIX

Huawei aitas salaja arendada Põhja-Korea mobiilsidevõrku, rikkudes sellega potentsiaalselt sanktsioone, mille eesmärgiks on survestada Pyongyangi tuumarelvade arendamist peatama.

Endise Huawei töötaja lekitatud dokumentidel ja projektiga tuttavate isikute ütlustel põhineva raporti sõnul tegi Huawei koostööd Hiina riigifirmaga Panda International Information Technology kaheksa aasta jooksul kuni 2016. aastani mitmete Põhja-Korea telekommunikatsiooniprojektide juures.

Washington Posti raporti kohaselt tarnisid Huawei ja Panda International Põhja-Korease 3G sidevõrgu arendamiseks mitmesugust tehnikat, muuseas baasjaamasid ja antenne.

«See käis sama moodi nagu paljud põhjakorealased oma telefone kasutavad. Kõike tehti salajas. Nad kasutasid koodnimesid, et vältida «Põhja-Korea» ütlemist,» märkis Washington Posti ajakirjanik John Hudson. Posti sõnul kasutas Huawei Põhja-Koreale viidates koodnime «A9».

Vastuseks raportile teatas Huawei, et ettevõttel ei ole Põhja-Koreas ärilist tegevust, lisades, et järgib vastavaid seadusi ja regulatsioone kõikides riikides, kus ettevõte opereerib.

Mais lisas USA Huawei kaubanduse musta nimekirja, öeldes, et Washingtonil on alust uskuda, et Huawei on olnud seotud tegevustega, mis on vastuolus Ameerika Ühendriikide riikliku julgeoleku või välispoliitiliste huvidega.

Jaanuaris mõistis USA justiitsministeerium Huawei süüdi Iraaniga seotud sanktsioonide rikkumises, öeldes, et firma on olnud USA ekspordiseaduste rikkumisega seoses uurimise all vähemalt 2007. aastast alates. Huawei on süüd eitanud.

Väidetavalt nõudis USA kaubandusministeerium Huaweilt 2016. aastal selgitust Ameerika tehnoloogia eksportimise või taaseksportimise kohta Põhja-Koreasse.

2014. aastal kandis USA kaubandusministeerium Panda Internationali musta nimekirja seoses Hiina rahvavabastusarmee varustamisega ning kauba tarnimisega riikidesse, mis on Ameerika Ühendriikide poolt sanktsioneeritud.

Tagasi üles