Zelenskõi arvates oleks telefonikõne Trumpiga pidanud jääma saladuseks

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi valmistumas andma ÜRO peaassambleel kõnet.

FOTO: Lev Radin / Pacific Press / SIPA / Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõid pahandas Valge Maja otsus avaldada USA presidendi Donald Trumpiga juulis peetud telefonikõne protokolli.

Protokoll, mis ei kajastanud räägitut sõna-sõnalt, jõudis avalikkusesse kolmapäeval. Dokumendist selgus, et Trump survestas Ukrainat uurima tema demokraadist poliitilist rivaali Joe Bidenit. Telefonikõne on nüüd USA tagandamisuurimise keskmes.

«Arvan, et selliseid asju, selliseid vestlusi sõltumatute riikide riigipeade vahel ei tohiks avaldada,» ütles Zelenskõi ajakirjanikele ÜRO peaassambleel New Yorgis. Ta ei öelnud, kas Valge Maja hoiatas teda avaldamisest ette või mitte.  

Telefonikõne käigus näib, et Zelenskõi üritab pingsalt olla Trumpile meele järgi. Ta ütleb USA riigipeale vähemalt kaks korda, et tal on «absoluutselt õigus» ning kinnitab, et nad on «suured sõbrad».

Kuid tagantjärgi neljapäeval ÜRO-s ajakirjanikega vesteldes rõhutas Ukraina riigipea: «Mitte keegi ei saa mind survestada.» Ta üritas pisendada Bidenit ja viimase Ukrainas tegutsenud poega ümbritsevat olukorda. President nimetas seda vaid üheks «mitmest asjast, mida ma teiste riikide liidritega arutan».

Ukraina prokuratuur, endise presidendi Petro Porošenko kantselei ja teised Ukraina valitsusametnikud keeldusid neljapäeval protokolli kommenteerimast.

Kuigi dokument raputas USA sisepoliitika alustalasid, siis Ukrainas huvitas see väheseid. Ekspertide arvates aga kahjustab protokolli sisu Ukraina mainet, sest riigi institutsioonid on nõrgemapoolsed ning võimuladvikust uurimiste tellimise eeldus pole uudis.

Zelenskõi üritas neljapäeval siluda suhteid Saksamaa ja Prantsusmaaga, sest protokolli järgi kritiseeris ta telefonikõnes Trumpiga Saksa kantslerit Angela Merkelit ja Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni.

«Olen tänulik kogu abi eest, mis meie Euroopa partnerid - proua Merkel, härra Macron ja teised - on Ukrainale andnud,» rõhutas Zelenskõi.

Samas kritiseeris ta jätkuvalt gaasijuhet Nord Stream 2, mis hakkab Vene gaasi Euroopasse tooma. Tema sõnul ohustab toru Ukraina energiajulgeolekule ning vähendab Ukraina sissetulekut miljardite dollarite võrra.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles